Descinderi ale polițiștilor și procurorilor la un centru de vaccinare din București, ca urmare a suspiciunilor legate de eliberarea unor certificate false de vaccinare anti-COVID

Perspective   
Descinderi ale polițiștilor și procurorilor la un centru de vaccinare din București, ca urmare a suspiciunilor legate de eliberarea unor certificate false de vaccinare anti-COVID

Polițiștii și procurori au descins la un centru de vaccinare din Sectorul 2, ca urmare a suspiciunilor legate de eliberarea unor certificate false de vaccinare anti-COVID, anunțul fiind făcut de către primarul de sector Radu Mihaiu.

”Începând de azi centrul de vaccinare Neghiniță se închide temporar. Deși în contextul actual e nevoie ca de aer de fiecare centru, suntem forțați să întrerupem activitatea pentru o perioadă. Parchetul, împreună cu Poliția, au descins azi la prima oră pentru a ridica probele de la fața locului. Acest centru a ridicat o serie de suspiciuni privind certificate false. Am alertat imediat autoritățile abilitate, iar azi s-a confirmat că astfel de cazuri s-au repetat”, a scris edilul.

Urmărește-ne și pe Google News
Platforme de comerț electronic pe care poți să-ți construiești afacerea online CITEȘTE ȘI Platforme de comerț electronic pe care poți să-ți construiești afacerea online
Evenimente
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a

Radu Mihaiu a precizat că va dispune schimbarea în integralitate a personalului din acest centru, scrie News.ro.

”Până când procurorii nu vor finaliza cercetările, nu putem risca să mai colaborăm cu nimeni de acolo. Vom schimba întreaga echipă. Iar în cel mai scurt timp vom reporni activitatea în centrul Neghiniță. Fiindcă e mare nevoie de imunizare în aceste zile”, afirmă primarul Sectorului 2.

Toate persoanele programate la acest centru vor fi redirecționate către celelalte centre de vaccinare.

Cele mai mari amenințări informatice pentru companii CITEȘTE ȘI Cele mai mari amenințări informatice pentru companii

”La Cora Pantelimon am suplimentat cu un nou flux. La Piața Obor vom porni zilele acestea încă două fluxuri. Și suntem în fază avansată pentru deschiderea unui nou centru la Mega Mall”, a explicat Radu Mihaiu.

Centrul vizat de procurori se află pe strada Viitorului, iar joi dimineață avea peste 1.800 de locuri disponibile pentur vaccinare cu vaccinul Pfizer.

viewscnt
Afla mai multe despre
politie
vaccinare