Declarația Gardienilor REvoluției sugerează o posibilă escaladare majoră a conflictului, la doar o zi după ce liderul de la Casa Albă vorbise despre posibilitatea ”reducerii intensității” războiului, aflat acum în a patra săptămână.
În comunicatul de duminică, Gardienii Revoluției au avertizat, de asemenea, că firmele cu capital american vor fi „complet distruse” dacă Washingtonul atacă infrastructura energetică iraniană.
Totodată, Teheranul a transmis că instalațiile energetice din țările care găzduiesc baze militare americane vor deveni ”ținte legitime” în cazul unui astfel de atac.
















