Scădere abruptă a turiștilor care merg la mare de 1 Mai

Numărul turiștlor care vor merge pe litoral în acest an de 1 Mai va fi mai mic față de 2025.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Scădere abruptă a turiștilor care merg la mare de 1 Mai

Operatorii din industria ospitalității estimează că în acest weekend se vor afla pe litoral în jur de 45.000 de turiști, cei mai mulți alegând  Mamaia și Vama Veche, dar și Eforie.

Contextul economic actual și vremea rece prognozată sunt principalele motive pentru care numărul este mai mic cu circa 50% față de anul anterior.

Electro-Alfa International, profit de aproape 100 milioane lei anul trecut, în creștere cu 74% CITEȘTE ȘI Electro-Alfa International, profit de aproape 100 milioane lei anul trecut, în creștere cu 74%

"50% este scăderea pentru acest acest 1 - 3 mai 2026, o scădere dramatică. Estimările noastre se duc către 40-45.000 de turiști. Dacă vremea va fi, totuși, însorită, vom putea să depășim acest număr de turiști, mai ales că tarifele nu au crescut, ba chiar există oferte last minute. Și noi, în agențiile de turism, primim în fiecare zi chiar reduceri din partea hotelurilor. Este un semn clar că ne dorim turiști", consideră Corina Martin, președintele Asociației Patronale RESTO Constanța și secretar general al Federației Patronatelor din industria ospitalității, potivit Radio România Actualități.

Evenimentele diverse, pregătite în Mamaia, Vama Veche și Eforie ar putea atrage, însă, pe ultima sută de metri, un număr mai mare de vizitatori.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2353 -0.0037-0.07 %
1 USD4.5194 -0.0228-0.50 %
1 GBP6.0646 -0.0068-0.11 %
1 CHF5.6813 +0.0019+0.03 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite