

Bursa de Valori București (BVB) a câștigat 15,51 miliarde de lei la capitalizare, respectiv 3,26%, în această săptămână, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut de aproape două ori, în comparație cu săptămâna anterioară.
Fondul Monetar Internațional crede că sistemul bulgar de impozitare unică ar putea să nu mai fie suficient pentru a susține cererea tot mai mare de servicii publice de calitate. Pe termen mediu, FMI sugerează că veniturile bugetare ar putea crește prin majorarea cotelor de impozitare pentru veniturile personale și pentru profiturile companiilor, precum și prin trecerea la un model de impozitare progresivă.
"Dune", "Blade Runner 2049", "The Witcher", aceste blockbustere au fost filmate, cel puțin parțial, la Budapesta, supranumită "Hollywood-ul de pe Dunăre", însă industria cinematografică înfloritoare a Ungariei se teme de impactul tarifelor impuse de Donald Trump, informează AFP.
Carrefour ar fi luat decizia de a se retrage din Polonia, iar ministerul polonez al Agriculturii a recomandat guvernului să achiziționeze activele din Polonia ale retailerului.
Reflexiile îți pot strica textura pielii, pot distrage în produse sau pot arde ferestrele.
Studiul de fezabilitate pentru drumul radial DR1, parte a investiției „Drumuri radiale conexe Autostrăzii de Centură București (A0) – DR1 – Vest Expres”, a fost finalizat.
Afaceri din Marea Britanie raportează o creștere a așa-numitei „fraude prietenoase”, sau chargeback scam, în care clienții își anunță banca că nu au făcut o anumită plată de pe extras, deși au făcut-o, arată o poveste descoperită de BBC.
Accesoriile de iPhone și, în special, carcasele, ar putea deveni unul din focusurile Apple în anii următori, compania urmând să încerce creșterea vânzărilor acestora, prin introducerea unor funcții avansate.
Comisia Europeană va examina dacă serviciile Apple Ads și Apple Maps ar trebui încadrate în categoria ”gatekeeper”, ceea ce le-ar supune obligațiilor severe prevăzute de Digital Markets Act (DMA), după ce ambele au îndeplinit pragurile tehnice stabilite de legislație. Apple susține însă că aceste servicii ar trebui să fie excluse, transmite Reuters.
Gago 2019, recomandarea de duminica, este un Tempranillo rafinat din inima regiunii Toro, un vin remarcabil, cotat cu 92 de puncte Robert Parker.
Aurul a avut un an excepțional, iar un sondaj Goldman Sachs realizat în rândul investitorilor instituționali arată că mulți se așteaptă ca metalul prețios să atingă un nou record de 5.000 de dolari uncia până la finalul lui 2026.
Rafturile de ouă s-au golit în unele magazine din România. Problema este sesizată cu doar câteva săptămâni înainte de Sărbători.
Americanii au cheltuit un nivel record de 11,8 miliarde de dolari în cumpărături online de Black Friday, în creștere cu 9,1% față de anul trecut.
Nouă spitale de adulți și copii și Serviciul de Ambulanță București-Ilfov vor asigura asistența medicală de urgență pe 1 Decembrie, de Ziua Națională a României, a informat Direcția de Sănătate Publică București.
Profit.ro vă prezintă principalele informații exclusive din săptămâna care tocmai se încheie.
Autostrada Unirii A8, care leagă Transilvania de Moldova, va avea în total circa 300 de kilometri.
Progres lent în reducerea riscului de cancer.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0906 | +0.0005 | +0.01 % |
| 1 USD | 4.4036 | +0.0090 | +0.20 % |
| 1 GBP | 5.8158 | +0.0052 | +0.09 % |
| 1 CHF | 5.4594 | +0.0052 | +0.10 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro