Joi, din cei 12 milioane metri cubi de gaze importați (127 GWh), numai puțin de 4,3 milioane (45 GWh sau peste 35% din total importuri) erau destinați pieței interne și numai 7,7 reexportați (4,8 către Ungaria și 2,9 către Republica Moldova).
Pe 30 septembrie, de exemplu, au fost introduși în depozitele autohtone 73 GWh de gaze, potrivit datelor asociației operatorilor de sistem din UE (AGSI).

Joi, 2 septembrie, potrivit datelor Transgaz, volumul înmgazinat era în scădere, la 57 GWh.

Importurile, exporturile, producția internă, și înmagazinările de joi, 2 octombrie
Pentru a acoperi diferența de 1,8 TWh până la atingerea unui grad de 100% de umplere a depozitelor, la un volum de gaze injectat de 60 GWh/zi, România ar mai avea nevoie de exact 30 de zile.
Cu alte cuvinte, pe 1 noiembrie, data de la care oficial începe iarna și sezonul de extracție a gazelor din depozite, România ar putea avea depozitele pline.

Dacă vremea se va îmbunătăți, iar consumul intern va scădea, disponibilul pentru înmagazinare ar putea crește. În caz contrar, este necesară majorarea importurilor pentru ca pe 1 noiembrie depozitele să fie pline.
Pentru că vremea mai rece din ultimul timp a majorat consumul de gaze, ceea ce a condus la o scădere a volumelor disponibile în vederea înmagazinării.
Joi, de exemplu, consumul intern se ridica la aproape 240 GWh, cu numai 10 GWh sub producția din această zi, de 250 GWh.
Comparativ, săptămâna trecută, consumul zilnic de gaze s-a situat între 145 și 170 GWh, ceea ce permitea înmagazinarea a 100-120 GWh/zi.