

Conform unui proiect care urmează să fie dezbătut în ședința de joi a Consiliului General al Capitalei, tariful de bază pentru închirierea locuințelor convenabile va fi de 8 lei/mp.
Guvernul va reintroduce reducerile la impozitele și taxele locale tocmai majorate, decizia, anunțată anterior de Profit.ro, fiind agreată acum în coaliție. Reducerile procentuale care erau aplicate înainte de majorările din luna ianuarie vor fi acum însă semnificativ mai mici.
Segmentul rezidențial High-End din România traversează o etapă de maturizare accelerată. Dacă în trecut accentul era pus aproape exclusiv pe investiția inițială, astăzi dezvoltatorii premium discută despre performanță, eficiență energetică, control inteligent și cost total de exploatare.
BT Property, fond imobiliar de investiții alternative destinat investitorilor profesionali, administrat de INNO Investments SAI SA, companie a Grupului Financiar Banca Transilvania, a achiziționat Record Park de la AYA Properties Fund (Belgia).
România a scris istorie în industria internațională de real estate și design interior. Pentru prima dată, un studio românesc a câștigat titlul Best Office Interior Design in the World în cadrul International Property Awards, cea mai importantă competiție globală din domeniu.
Compania ungară Gránit Asset Management, controlată de omul de afaceri István Tiborcz, aflat în topul celor mai bogați unguri, își reafirmă interesul pentru noi investiții pe piața imobiliară românească, după ce a plasat deja 89 de milioane de euro prin achiziția complexului de birouri Equilibrium din București. În același timp, jucători din piață spun că acțiunile investitorului ar fi oprite până după alegerile parlamentare din Ungaria.
Un bărbat este acuzat că a înșelat mai multe persoane dându-le spre închiriere pe termen lung apartamente în București, sub prețul pieței, dar în mod fictiv.
Într-o piață în care randamentul este direct legat de poziționare și calitatea produsului, 56 Nordului Herăstrău Park se alătură portofoliului North Bucharest Investments ca un proiect rezidențial premium construit pe fundamente clare: adresă emblematică, infrastructură completă și potențial real de apreciere.
Dezvoltatorul imobiliar Gabriel Focșeneanu lansează al doilea ansamblu sub brandul Hambar, Hambar Gardens.
OmniOffice, furnizor-lider polonez de spații de birouri flexibile, intră în România cu prima ieșire în afara pieței de origine, calculul fiind că Bucureștiul are un potențial excepțional pentru tipul de soluții furnizate de companie.
În România există peste 2,5 milioane de locuințe nelocuite, dintre care peste 218.000 se află în București, iar alte 62.000 sunt în orașele din județul Iași.
Celebrul hotel Rex, din stațiunea Mamaia, inaugurat chiar de Carol al II-lea, a fost scos la licitație din nou, pentru a treia oară.
Piața construcțiilor din România începe 2026 la un nivel foarte ridicat de activitate, apropiat de maximele istorice, susținută în principal de investițiile publice, dar și de un interes constant din partea dezvoltatorilor privați.
Interviu cu Elena Burlacu, Head of MEP, Brisk Group.
Stocul de retail din România al doilea cel mai mare din regiune, dar raportat la populație rămâne cel mai redus.
Prime Kapital (PKI), dezvoltator imobiliar înființat la București de Martin Slabbert și Victor Semionov, fondatori și foști manageri ai fondului de investiții sud-african NEPI Rockcastle, cel mai mare proprietar de mall-uri din România, unul dintre cei mai activi dezvoltatori imobiliari din România, a accesat un împrumut sindicalizat de 150 de milioane de euro.
Compania franceză SCOR, unul dintre cei mai mari reasigurători din lume, confirmă că își consolidează prezența în România prin dezvoltarea, în capitală, a unui birou strategic și lansarea unui proces amplu de angajare a peste 300 de persoane în sectoarele Property&Casualty, finanțe, tehnologie, date, operațiuni și funcții auxiliare.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2592 | +0.0036 | +0.07 % |
| 1 USD | 4.5281 | +0.0139 | +0.31 % |
| 1 GBP | 6.0899 | +0.0102 | +0.17 % |
| 1 CHF | 5.7371 | -0.0061 | -0.11 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro