Inflația și-a continuat creșterea în SUA

Rata inflației în SUA a crescut în noiembrie, pentru a doua lună consecutivă, ceea ce complică sarcina Băncii Centrale (Federal Reserve - Fed) care se reunește săptămâna viitoare, transmite AFP.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Inflația și-a continuat creșterea în SUA

Rata inflației în SUA a crescut în noiembrie, pentru a doua lună consecutivă, ceea ce complică sarcina Băncii Centrale (Federal Reserve - Fed) care se reunește săptămâna viitoare, transmite AFP.

Prețurile de consum au crescut cu 2,7% în ritm anual în luna noiembrie, după un avans de 2,6% în octombrie, potrivit indicelui CPI publicat miercuri de Departamentul american al Muncii. De la o lună la alta, creșterea prețurilor de consum a fost mai puternică în noiembrie decât în octombrie, 0,3% comparativ cu 0,2%, scrie Agerpres.

Rata anuală a inflației a urcat la 5,11%. Cel mai mult s-au scumpit fructele proaspete, serviciile poștale și margarina CITEȘTE ȘI Rata anuală a inflației a urcat la 5,11%. Cel mai mult s-au scumpit fructele proaspete, serviciile poștale și margarina

Inflația de bază, care nu ține cont de prețurile volatile precum cele la alimente și energie, a crescut cu 0,3% în noiembrie comparativ cu octombrie, un avans similar cu cel înregistrat în ultimele patru luni. În ritm anual, inflația de bază a crescut cu 2,7% în noiembrie, după un avans de 2,6% în octombrie.

Rata anuală a inflației în SUA a încetinit semnificativ față de vârful de 9,1% înregistrat în luna iunie 2022. Cu toate acestea, progresele în aducerea inflației aproape de ținta de 2% au stagnat în ultimele luni. Prețurile de consum au revenit pe creștere în octombrie, pentru prima dată după luna martie, și creșterile de tarife vamale promise de Donald Trump ar putea contribui la relansarea inflației.

Această revenire a prețurilor incită la prudență, într-un moment în care responsabilii Băncii centrale americane (Fed) urmează să se reunească săptămâna viitoare pentru a decide dacă reduc din nou dobânda de bază, pentru a treia ședință la rând, sau optează pentru o pauză.

Majoritatea analiștilor mizează pe o reducere a dobânzii de referință cu un sfert de punct la următoarea reuniune a Comitetului de politică monetară de la Fed (FOMC), care va avea oc în perioada 17-18 decembrie. În prezent, dobânda de referință a Fed se situează în intervalul cuprins între 4,50% și 4,75%, după ce a fost redusă cu o jumătate de punct în septembrie, și apoi cu un sfert de punct în noiembrie.

Președintele Fed, Jerome Powell estima la începutul acestei luni că banca centrală "își permite să fie puțin mai prudentă" când vine vorba de reducerea dobânzilor, având în vederea vigoarea economiei americane.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0695 +0.0025+0.05 %
1 USD4.2820 +0.0042+0.10 %
1 GBP5.8441 +0.0052+0.09 %
1 CHF5.4347 -0.0040-0.07 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite