Compania minieră britanică Vast Resources, cu operațiuni în România și Zimbabwe, urmează să primească o investiție de aproximativ 10 milioane de dolari, sumă care ar urma să meargă în special către extinderea operațiunilor din România.
Ministrul rus al Energiei a declarat astăzi, la o runiune între mai multe state exportatoare de țiței, că Libia și Nigeria, a căror producție de petrol a crescut în ultimele luni, ar trebui să se alăture în curând producătorilor care încearcă să reducă cantitatea de petrol de pe piață, pentru a stabiliza prețurile.
Acțiunile europene au încheiat săptămâna în scădere puternică, atât din cauza rezultatelor financiare slabe, cât și pe fondul aprecierii monedei euro din ultimele două zile.
Construcția gazoductului BRUA, care urma să conecteze sistemele de transport de gaze naturale ale României, Bulgariei, Ungariei și Austriei, ar putea fi bocată după ce autoritățile ungare au anunțat astăzi că Austria ar putea fi exclusă din proiect, potrivit icis.com.
Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) împrumută Express Leasing, o instituție financiară non-bancară (IFN) din Republica Moldova, care se adresează în special firmelor mici și mijlocii, pentru a susține accesul la finanțare al afacerilor locale.