Dolarul american a trecut marți de 4 lei pentru prima dată începând din vara anului trecut. Cursul anunțat de BNR a crescut cu 7,6 bani, la 4,028 lei/dolar, cea mai ridicată referință începând din iulie anul trecut. Mișcarea amplă de depreciere a leului în raport cu dolarul a fost determinată de scăderea euro pe piețele externe în raport cu moneda americană.
Inspectorii Antifraudă au verificat până la sfârșitul săptămânii trecute 5.652 de firme în privința utilizării caselor de marcat, amenzile și confiscările fiind de aproape 14 milioane de lei. Controalele vor continua și în perioada următoare.
Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală controlează "comportamentul fiscal" al firmelor care utilizează platforma Portului Constanța Sud - Agigea pentru operațiuni de import, potrivit unui anunț al ANAF.
Numărul primăriilor aflate în prezent în insolvență a scăzut la două, după ce primăria comunei băcăuane Ardeoani a reușit recent să încheie o procedură de administrare specială inițiată în ianuarie 2014, determinată de imposibilitatea de a plăti datoriile către o firmă de construcții care a construit școala din localitate. Alte trei localități, inclusiv orașul Aninoasa, din Hunedoara, au încheiat în anii trecuți procedurile de insolvență.
Guvernul a cheltuit în primele patru luni ale anului cu 6 miliarde de lei mai mult decât a adunat din taxe și impozite, astfel că bugetul a înregistrat un deficit de 0,65% din PIB, în timp ce în ianuarie-aprilie anul trecut era pe plus cu 1,36 miliarde de lei (0,16% din PIB). Îngrijorător este faptul că ritmul creșterii cheltuielilor se menține, la fel ca in primele luni, de aproximativ două ori mai accelerat decât avansul veniturilor. Astfel, veniturile au fost mai mari cu 11,8%, cu un avans dezamăgitor, de numai 1%, la TVA, una dintre cele mai importante surse de venit pentru stat, iar cheltuielile au fost mai mari cu 21,5%, evoluție determinată de majorarea cu 56% a costurilor Guvernului cu dobânzile, de subvențiile cu 27% mai mari și cheltuielile de personal în urcare cu 20,4%.