Croco, producător de biscuiți și sticksuri din Onești (județul Bacău), a realizat în 2024 un profit record de 85,4 milioane de lei, cu 5,2% mai mult față de anul precedent, relevă datele analizate de Profit.ro.
Bancherul Dominic Bruynseels, fostul CEO al First Bank și ex-directorul general al BCR, soțul deputatei AUR Ramona-Ioana Bruynseels, membră în Biroul Național de Conducere și șefa organizației de femei a partidului, s-a alăturat, în calitate de managing partner non-executiv, unei platforme multinaționale de investiții private equity ce spune că țintește inclusiv implicarea în proiecte energetice nucleare din România, relevă date analizate de Profit.ro.
Proiectele de parcuri fotovoltaice, cu amplasamente în județul Buzău, sunt gândite să aibă putere instalată însumată de 86 MW și să fie dotate cu sisteme de stocare a electricității produse.
Europharm Holding, companie cu activități de distribuție a medicamentelor, servicii logistice și farmacii, a intrat în concordat preventiv - procedură de evitare a insolvenței - și vrea acum să atragă un investitor strategic care să sprijine reorganizarea activității.
Marca franceză de apă minerală Perrier, deținută de Nestlé Waters, se află în centrul unui scandal.
Inspectoratul General de Aviație al Ministerului Afacerilor de Interne a inițiat o licitație publică pentru contractarea serviciilor de asigurare de tip CASCO a 33 de aeronave, contractul fiind estimat 142 milioane de lei pentru 4 ani.
După un an 2024 care a adus creșteri masive ale vânzărilor, în special în China, dar și pe piețele internaționale, Xpeng reușește și în 2025 să-și continue avansul, raportând o creștere de patru ori a vânzărilor de mașini electrice. Rezultatul financiar rămâne negativ, dar s-a îmbunătățit vizibil.
OpenAI va achiziționa startup-ul io Products al lui Jony Ive și îl va aduce pe fostul șef de design Apple în funcția de director de creație, pentru a ajuta la construirea de dispozitive adaptate pentru era inteligenței artificiale generative, a producătorul ChatGPT.
Grupul de furnizare de energie și gaze, distribuție de gaze și producție de electricitate Premier Energy, controlat indirect de omul de afaceri ceh Jiri Smejc, discută posibila vânzare a unei cote de 20% din capitalul furnizorului de electricitate Premier Energy Furnizare, fostul CEZ Vânzare, cumpărat anul trecut cu peste 20 milioane euro de la conglomeratul energetic ceh de stat omonim, relevă date analizate de Profit.ro.
Microsoft anunță că a reușit să desființeze infrastructura malware-ului Lumma Stealer.