Criză în benzinării - Mesajul SOCAR: Nu se înregistrează un deficit. Totuși, diferențele de preț între sursele de aprovizionare pot conduce la dificultăți comerciale în valorificarea motorinei importate

Benzinăriile SOCAR sunt la acest moment aprovizionate în condiții normale de operare, existând stocuri adecvate de carburanți, aliniate cererii din piață. Nu sunt indicii privind eventuale disfuncționalități în aprovizionare, transmite directorul general al Socar Petroleum, Ramin Aliyev.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Criză în benzinării - Mesajul SOCAR: Nu se înregistrează un deficit. Totuși, diferențele de preț între sursele de aprovizionare pot conduce la dificultăți comerciale în valorificarea motorinei importate

''SOCAR are în prezent o rețea de 91 de stații de distribuție a carburanților în 30 de județe din România. În acest moment, toate stațiile sunt aprovizionate în condiții normale de operare, fără a fi înregistrate disfuncționalități în lanțul de aprovizionare.

Compania monitorizează în mod constant evoluțiile din piață și colaborează îndeaproape cu partenerii săi pentru a asigura continuitatea aprovizionării și menținerea unor standarde ridicate de operare în întreaga rețea'', a declarat, pentru Agerpres, Ramin Aliyev.

Criză în benzinării - OMV Petrom atenționează: Putem avea o lipsă a carburanților din cauza cererii ridicate. Vot fi însă situații punctuale și de scurtă durată, benzinăriile sunt realimentate rapid CITEȘTE ȘI Criză în benzinării - OMV Petrom atenționează: Putem avea o lipsă a carburanților din cauza cererii ridicate. Vot fi însă situații punctuale și de scurtă durată, benzinăriile sunt realimentate rapid

Acesta a menționat că SOCAR își asigură stocurile de carburanți prin intermediul celor trei depozite situate în Teiuș, Onești și Oil Terminal Constanța, ce reprezintă piloni esențiali ai infrastructurii logistice a companiei.

''Aceste facilități permit gestionarea eficientă a fluxurilor de aprovizionare și susțin continuitatea operațiunilor la nivelul întregii rețele. În prezent, compania dispune de stocuri adecvate de carburanți, aliniate cererii din piață, fără a exista indicii privind eventuale disfuncționalități în aprovizionare.

Compania monitorizează permanent nivelul stocurilor și evoluția consumului pentru a asigura stabilitatea și predictibilitatea aprovizionării'', a subliniat Aliyev.

Iarna s-a întors în România - Ninge pe mai multe șosele CITEȘTE ȘI Iarna s-a întors în România - Ninge pe mai multe șosele

Potrivit acestuia, compania, prezentă pe piața din România de peste 15 ani, își îndeplinește obligațiile contractuale asumate, în conformitate cu standardele operaționale și comerciale și continuă să onoreze toate contractele în derulare, fără sincope.

Președintele companiei azere a precizat că nu au fost înregistrate situații în care stațiile Socar să rămână fără motorină sau benzină, iar rețeaua operează în parametri normali, beneficiind de un lanț de aprovizionare stabil și de suportul infrastructurii logistice proprii.

''Compania asigură în mod continuu disponibilitatea carburanților în întreaga rețea, printr-un management eficient al stocurilor și o planificare operațională riguroasă, fără întreruperi în alimentare. Socar România asigură aprovizionarea rețelei de stații printr-un mix de surse, care include atât importuri directe realizate la nivel de grup, cât și achiziții de la producători locali.

FOTO Peste 760 muncitori aduși pe un lot al Autostrăzii Bucureștiului. \ CITEȘTE ȘI FOTO Peste 760 muncitori aduși pe un lot al Autostrăzii Bucureștiului. "Menținem presiunea și sprijinul pe și pentru constructor."

Această abordare diversificată contribuie la flexibilitatea și reziliența lanțului de aprovizionare, permițând companiei să mențină continuitatea operațională și disponibilitatea constantă a carburanților în rețea. (...) Trebuie menționat că, în contextul aplicării OUG nr. 19/2026, a apărut o diferențiere semnificativă între structura de preț a motorinei produse în România și cea importată, ceea ce generează un anumit arbitraj pe piață. În acest context, motorina de origine internă reflectă niveluri de preț mai reduse, în timp ce motorina importată se situează la un nivel de preț mai ridicat, determinat de condițiile de achiziție internaționale.

Nu se înregistrează un deficit de produs pe piață. Totuși, diferențele de preț între sursele de aprovizionare pot conduce la dificultăți comerciale în valorificarea motorinei importate în condițiile actuale de piață reglementată'', a explicat Ramin Aliyev.

Socar Petroleum din România este subsidiara companiei petroliere și de gaze naturale deținută de statul Azerbaidjan (The State Oil Company of Azerbaijan Republic).

La Petromidia, cea mai mare rafinărie din țară, s-a format în noaptea de miercuri spre joi. Autocisterne din toate colțurile țării, de la Iași, Alba și până la Brașov s-au adunat în număr mare, în noaptea dintre 29 și 30 aprilie 2026, formând cozi kilometrice în așteptarea încărcării cu benzină și motorină.

Transportatorii spun că au fost nevoiți să parcurgă sute de kilometri pentru a ajunge la Năvodari, în încercarea de a-și asigura stocurile necesare distribuției. Mulți dintre ei reclamă timpi de așteptare de ordinul orelor sau chiar al unei zile întregi, în condiții meteo dificile, pe carosabil umed și vizibilitate redusă.

„Am venit din Iași și stau de aseară la coadă. Nu știm exact cât mai durează”, a declarat unul dintre șoferii aflați în coloană. Situații similare sunt raportate și de transportatori din zona Moldovei și din centrul țării.

Sursa foto: Focuspress

Sursa foto: Focuspress

Specialiștii din domeniu explică faptul că aglomerarea este generată de războiul din Orient, blocarea Strâmtorii Ormuz, alimentată și de o cerere crescută și de nevoia companiilor de distribuție de a-și securiza livrările, pe fondul temerilor privind eventuale scumpiri sau sincope în aprovizionare. În același timp, orice încetinire a procesului de rafinare sau încărcare poate genera rapid blocaje în lanț, arată Focuspress.

Autoritățile încearcă să calmeze situația și transmit că nu există, în acest moment, un deficit generalizat de carburanți. Cu toate acestea, imaginile cu autocisterne venite din Iași și alte județe, aliniate pe kilometri întregi la porțile rafinăriei, sugerează o presiune reală asupra sistemului de aprovizionare.

În lipsa unor măsuri rapide de fluidizare a livrărilor, există riscul ca întârzierile să se resimtă și la nivelul consumatorilor finali, mai ales în zonele îndepărtate de marile centre de distribuție. Situația rămâne în dinamică, iar evoluțiile din următoarele zile vor fi esențiale pentru stabilitatea pieței carburanților.

Prețul motorinei ar putea crește în următoarele zile până la 9,4–9,6 lei pe litru, iar unele stații de alimentare riscă să rămână temporar fără stocuri, pe fondul tensiunilor de pe piața internațională a petrolului, al diferențelor mari de preț între rețele și al alimentărilor preventive, avertizează președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.

BRD – Groupe Société Générale depășește pragul unor active de 100 miliarde lei CITEȘTE ȘI BRD – Groupe Société Générale depășește pragul unor active de 100 miliarde lei

„Vacanța de 1 Mai vine la pachet cu scumpiri și cu riscul unor penurii locale, ceea ce ar trebui să-i facă vigilenți pe cei care pleacă la drum. Nu se mai pune problema dacă motorina se va scumpi, ci cât de repede. Piața petrolului a reintrat într-o zonă de risc, iar efectele se resimt deja în buzunarele șoferilor români. Barilul de țiței Brent se menține în jurul a 110 dolari, împins în sus nu de o economie în plin avânt, ci de instabilitate și teamă. Intervalul estimat pentru următoarele zile – între 106 și 116 dolari – spune totul. Piața nu mai este despre echilibru, ci despre nervi. Iar nervii costă”, susține specialistul, într-o analiză intitulată „Motorina și benzina urcă din nou – România plătește factura tensiunilor globale”.

Sursa foto: Focuspress

Sursa foto: Focuspress

România nu se confruntă cu o criză clasică de aprovizionare, ci cu o piață dezechilibrată de prețuri administrate, discrepanțe mari între rețele, consum alimentat de panică și o logistică depășită de situație.

„La un nivel actual de aproximativ 9,3 lei pe litru, următoarea mișcare este aproape inevitabilă: motorina se îndreaptă spre 9,4–9,6 lei/l în doar câteva zile. Nu vorbim despre o explozie a prețurilor, ci despre ceva mai perfid – o scumpire lentă, constantă, aproape zilnică”, a precizat Dumitru Chisăliță.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2380 +0.0027+0.05 %
1 USD4.5124 -0.0070-0.15 %
1 GBP6.0600 -0.0046-0.08 %
1 CHF5.6891 +0.0078+0.14 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite