Tesla Full Self-Driving este testată în timp ce citiți acest articol pe străzile și autostrăzile din Franța, cea mai mare țară europeană în care au fost aprobate aceste activități care au ca scop demonstrarea eficienței și siguranței pe care le oferă această tehnologie.
Compania a anunțat că mașinile de teste au depășit deja în Franța 195.000 de kilometri pe drumuri urbane și rurale, nefiind înregistrat niciun incident rutier „notabil”.
În prezent sunt în desfășurare teste cu clienți în Strasbourg, Nancy, Lyon, Marsilia, Reims, Montpellier, Clermont-Ferrand, Lille, Le Touquet-Paris0-Plage, Tours, Toulouse, Bordeaux, Nantes și în zona Paris.
Francezii sunt invitați să se înscrie la teste ca pasageri. „Fii printre primii care experimentează Full Self-Driving (Supervizat) de pe scaunul pasagerului. Echipa noastră ne va duce într-o călătorie, arătându-ți cum FSD (Supervizat) lucrează în condiții reale de drum. Vezi cum se manevrează în trafic live și cum susține cea mai stresantă parte a condusului, ajutând să avem drumuri mai sigure pentru tine și alții”, spune Tesla în invitația sa.
Până luna trecută, Tesla FSD a fost autorizat în patru țări europene și este în curs de solicitare a aprobării în alte cel puțin două țări. Deocamdată, singura țară UE în care a întâmpinat opoziție este Suedia, unde s-a cerut blocarea la nivel european.
La finalul lunii iunie, Comitetul Tehnic pentru vehicule cu motor al Comisiei Europene a avut pe masă „dosarul Tesla – FSD” demarat ca urmare a omologării în Olanda a sistemului de conducere autonomă cu supervizare al producătorului american Tesla. Procedura este una tipică pentru UE, în materie de omologare de vehicule. Dacă una dintre țările membre omologhează un vehicul sau un dispozitiv nou destinat vehiculelor, celelalte țări pot decide să supună la vot omologarea automată în toată Uniunea Europeană. Pentru acest lucru este nevoie de un minim de voturi care să acopere 65% din populația UE.
Opoziția Suediei în această întâlnire s-a referit doar la așa numita „compensare de viteză”, adică la posibilitatea ca șoferul să seteze FSD pentru a depăși viteza legală cu un număr de km/h. Suedezii au cerut eliminarea acestei setări pentru a acorda votul.
Ședința nu s-a încheiat cu un vot final, acesta fiind programat pentru ședințele viitoare.
Sistemul FSD oferit în Europa de Tesla are două opțiuni pentru șofer. Una permite rularea cu o valoare peste limita legală a vitezei, valoare aleasă de șofer. A doua opțiune este adaptarea vitezei la trafic, ceea ce înseamnă că dacă celelalte mașini depășesc viteza, Tesla o va depăși de asemenea.
În prezent, Olanda, Belgia, Lituania și Estonia au aprobat FSD pentru activarea pe toate mașinile Tesla care sunt echipate cu această tehnologie. Aceasta permite mașinii să ruleze fără intervenția șoferului, pe orice traseu, între punctele A și B, indiferent de tipul drumului, de existența marcajelor sau de alți factori. Șoferul este, însă, obligat să supravegheze vehiculul și să preia controlul imediat ce mașina avertizează de existența unui pericol.
Sistemul FSD de la Tesla folosește mai multe camere video de rezoluție foarte mare care, împreună cu informațiile de navigație și tehnologia de recunoaștere a semnelor de circulație și a semafoarelor, poate ghida mașina, în teorie, prin toate situațiile posibile.
În prezent, accesul la FSD se poate face doar pe bază de abonament, după ce Tesla a eliminat posibilitatea achiziției cu o plată unică, în momentul cumpărării mașinii.
















