Pizza Dominium, unul dintre lanțurile de restaurante de origine poloneză prezente pe piața locală, a rebranduit toate cele șapte restaurante și și-a schimbat denumirea în Gusto Dominium. Compania vrea să deschidă în acest an trei unități noi și să-și majoreze afacerile cu 20%.
Producătorul român de cosmetice Farmec Cluj estimează că exporturile au un potențial de creștere în următorii ani de la 5-6% din cifra de afaceri în prezent până la 10%, nivel la care se situa în urmă cu 20 de ani, a declarat pentru Profit.ro directorul general al companiei Mircea Turdean. Farmec duce la export în peste 30 de țări toată gama de produse Gerovital, brand care de altfel generează 35% din afacerile totale ale companiei, de 38,5 milioane euro.
Adecco România, cel mai mare jucător de pe piața locală a recrutării de personal, a înregistrat anul trecut vânzări de aproximativ 70 de milioane de euro, în creștere cu 32% față de 2014, ca urmare a investițiilor pe care compania le-a făcut pentru completarea și specializarea echipei, dar și datorită investițiilor stăine și creșterii economice.
Patrick Espasa, fost director general al Auchan România în perioada 2009-2014, s-a retras din funcția de președinte al Consiliului de Administrație (CA) al companiei, locul său fiind ocupat de Francois Remy, potrivit unei hotărâri companiei. De asemenea, Ionuț Ardeleanu, numit director general al Auchan România la sfârșitul anului trecut, a fost numit administrator, în locul lui Andre Paul Marie Leclercq.
iCentre România, reseller de produse Apple deținut de grupul maltez Hili Ventures, care are și franciza McDonald's, și-a dublat afacerile anul trecut, la peste 9 milioane de lei (2 milioane euro). Compania are în plan deschiderea de noi magazine în acest an.