Temerile legate de intrarea Germaniei în recesiune tehnică cresc după noi date dezamăgitoare

Pruducția industrială a Germania a scăzut cu 1,9% în noiembrie, comparativ cu octombrie, o nouă veste proastă pentru cea mai mare economie europeană, care crește riscurile unei recesiuni. În ritm anual, producția industrială a avut un declin de 4,7%, cel mai mare de la criza financiară încoace.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Temerile legate de intrarea Germaniei în recesiune tehnică cresc după noi date dezamăgitoare

Producția industrială a Germania a scăzut cu 1,9% în noiembrie, comparativ cu octombrie, o nouă veste proastă pentru cea mai mare economie europeană, care crește riscurile unei recesiuni. În ritm anual, producția industrială a avut un declin de 4,7%, cel mai mare de la criza financiară încoace.

Noiembrie a fost a treia lună consecutivă de scădere a producției industriale, ceea ce, coroborat cu alte date negative, precum scăderea comenzilor fabricilor germane. crește îngrijorările legate de o posibilă recesiune tehnică.

Recesiunea tehnică este definită ca două trimestre consecutive de contracție economică. În trimestrul al treilea, PIB-ul Germaniei a scăzut cu 0,2% față de trimestrul precedent, potrivit datelor Eurostat.
România, a doua mare creștere din UE a comerțului cu amănuntul CITEȘTE ȘI România, a doua mare creștere din UE a comerțului cu amănuntul "Datele privind producția industrială au crescut, în mod clar, riscul unei recesiuni tehnice în Germania în a doua jumătate din 2018. Atenție la datele privind comerțul care vor fi publicate mâine. O nouă dezamăgire, combinată cu creșterea mare a stocurilor din T2 și T3, ar crește în mod evident probabilitatea unei recesiuni tehnice. Pe de altă parte, consumul public și privat au încă potențialul de a combate forțele care împing spre recesiune. Privind înainte, chiar și o recesiune tehnică nu ar fi un motiv de îngrijorare. Va fi ceva tehnic, fără un impact semnificativ pe piața muncii", consideră Carsten Brzeski, economist ING, citat de The Guardian.
 
Declinul de 1,9% al producției industriale germane în luna noiembrie, neanticipat de analiști, vine după o scădere de 0,8% a indicatorului în luna octombrie.
viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0694 -0.0013-0.03 %
1 USD4.3258 -0.0139-0.32 %
1 GBP5.8565 -0.0039-0.07 %
1 CHF5.4221 -0.0069-0.13 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite