Ministerul Finanțelor va modifica normele ordonanței care face obligatorii casele de marcat cu jurnal electronic, conectate la sistemul informatic al ANAF, scopul acțiunii fiind, în principal, acela de a actualiza legislația pregătită de mult timp pentru introducerea noilor tipuri de case de marcat, dar depășită între timp. Printre modificările aduse, autoritățile au renunțat la prezența obligatorie a unui reprezentant al Fiscului la operațiunile efectuate în legătură cu aparatele de marcat electronice fiscale, din cauza lipsei resurselor umane, și au prelungit termenului autorizației de distribuție a caselor de marcat la 5 ani.
Plata defalcată a TVA a fost introdusă de Guvern fără ca acesta să fi solicitat Comisiei Europene derogare de la Directiva UE referitoare la TVA. Mecanismul de plată defalcată a intrat în vigoare cu aplicare opțională de la 1 octombrie, urmând ca de la 1 ianuarie 2018 să devină obligatoriu. Consultanții fiscali au avertizat din septembrie că statul nu a consultat Comisia și au atras atenția că România riscă o procedură de infringement pe această temă.
Gigantul american de articole sportive Under Armour, al doilea în domeniu din SUA, după Nike, intră în România cu două magazine proprii. Brandul aparține unui tânăr cu o avere de 1,6 miliarde dolari, care a făcut parte și din Consiliul președintelui american Donald Trump, demisionând însă în luna august.
Banca Transilvania (BT) este cel mai mare emitent de carduri din România, cu 3 milioane de carduri în portofoliu. Totodată, cu 20% din piață, BT este lider și în ceea ce privește volumele tranzacționate cu cardul, potrivit informațiilor furnizate de companie.
Firmele din trei domenii de activitate au cumulat, în prima jumătate a acestui an, aproape 40% din totalul impunerilor decise de ANAF în urma acțiunilor de inspecție fiscală. Ordinea în Top 3 a rămas neschimbată în primele șase luni, față de aceeași perioadă anul trecut, principalele candidate la impuneri suplimentare fiind firmele care au ca activitate "construcții și materiale de construcții", "producția și comercializarea mărfurilor agroalimentare" și "producerea și comercializarea produselor energetice".