Florentina Ion, CEO și fondator al Editurii Didactica Publishing House, afirmă că 2025 este un an cu provocări, dar și cu oportunități solide pentru piața de carte educațională din România. Accentul se mută tot mai mult pe dezvoltarea gândirii critice și a inteligenței emoționale la copii, două direcții pe care editura le consideră esențiale pentru viitorul educației.
„Este destul de dificil la o vârstă fragedă să înțeleagă copilul diferența dintre bine și rău, dintre cum ar trebui să acționeze într-un anumit moment și cum ar trebuie să nu acționeze într-o anumit moment, ce anume este adevărat și ce anume nu este adevărat. Sunt destul de puține cărți pe segmentul aceasta de gândire critică la nivelul copiilor. Cu siguranță autorii vor ieși în perioada următoare cu cărții de succes pe acest segment”, spune, la Profit.ro TV, Florentina Ion.
Editura Didactica Publishing House se concentrează în special pe vânzarea de cărți adresate profesorilor și părinților.
„Am început să aducem în România cărți cu impact major și pe segmentul de învățământ primar, gimnazial sau chiar liceal și chiar pentru adulți, astfel încât educația să fie prioritară la toate nivelele”, mai spune aceasta.

În ciuda digitalizării, vânzările se împart echilibrat între librăriile fizice și online, iar părinții preferă în continuare experiența tactilă a unei vizite într-o librărie. Cartea pentru copii rămâne un produs profund vizual, în care ilustrația contează în proporție de peste 50%, potrivit reprezentantei editurii.
„De anul trecut, noi ne situăm în a vinde carte pe segmentul tradițional de librărie și pe segmentul de online în proporție de 50-50%. Nu constatăm în anul 2025 o schimbare majoră în acest sens. Se menține încă vânzarea destul de bună pe zona de librărie și este clar că părintele, copilul sau adultul își dorește să ajungă într-o librărie, își dorește să țină o carte în mână și să vadă acea carte. Pentru un copil este destul de greu să iei o carte pe online, pentru că ilustrația reprezintă peste 50% din cartea pentru copii. Părintele mai întâi vede ilustrația, vede titlul și abia după aceea este convins să deschidă cartea respectivă și să-și dea seama că reprezintă o nevoie pentru copilul lui”, explică Florentina Ion.
Deși 70% din titlurile editurii sunt semnate de autori străini, 30% reprezintă creații românești — un procent semnificativ în comparație cu alte edituri din România sau din alte țări din Europa.
„Noi punem accent destul de mare pe autorii români, în sensul că vrem să îi promovăm. Eu consider că publicațiile sau manuscrisele pe care le trimit la editură nu sunt cu nimic mai prejos decât ale autorilor străini”, precizează aceasta.

De aproximativ 2 ani, adaugă ea, și benzile desenate sunt pe un trend ascendent. Cărțile cu și despre emoții sunt însă cele mai vândute în cadrul editurii.
„În această perioadă, investiția cea mai mare este în tipar. Cred că anual noi investim în tipar aproximativ 3 milioane de euro, astfel încât să ajungem la copil cu o carte de calitate. Este importantă pentru noi calitatea tiparului și calitatea redacțională. Și atunci investim foarte mult pe segmentul acesta de traducători, de redactori, dar și de modalitatea în care vom tipări cartea, astfel încât tendința să fie una internațională, să fie atractivă pentru copil”, mai spune Florentina Ion.

„Licențele internaționale pe care noi le achiziționăm se ridică și ele la aproximativ 500.000 de euro anual. Și de asemenea, costurile cu autorii noștri, autorii români, în același timp, este un procent care se plătește din fiecare carte, atât către editura internațională, cât și către autorii noștri și reprezintă și acestea niște costuri importante pentru noi.
Însă sperăm ca în acest an să fie un trend de creștere a vânzării de carte, pentru că în orice perioadă puțin mai dificilă sau provocatoare cum este astăzi la noi și în întreaga lume, consumul de carte crește. Toți oamenii vor să se documenteze, vor să citească, vor să învețe, vor să treacă cu ușurință peste criza respectivă”, completează aceasta.