
Impuls Leasing Romania IFN a câștigat la Curtea de Apel București în dosarul privind anularea unei amenzi pe care Consiliul Concurenței a aplicat-o companiei în decembrie 2020, pe motiv că, alături de Asociația Societăților Financiare din România – ALB și 15 companii membre ale acesteia, ar fi încălcat legislația în domeniul concurenței, prin "participarea la un schimb de informații sensibile din punct de vedere comercial". Hotărârea instanței poate fi atacată cu recurs.
UniCredit Bank a câștigat o licitație organizată de Primăria Municipiului București pentru contractarea unui împrumut de 150 milioane de lei, banii urmând să finanțeze mai multe investiții publice de interes local. Contractul a fost semnat pentru suma de 60,17 milioane de lei, de la un estimat de 73,44 milioane de lei.
Vodafone Romania, Telekom Romania Mobile Communications, Dante International (eMAG), Pragma Computers, Gersim Impex, Advanced Technologies, Safety Technology, Intranet Computer Systems și ETA2U s-au înscris la o licitație organizată de Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) pentru furnizarea unui număr de 36.800 de tablete, dintre care cea mai mare parte (între 5.050 - 35.300) sunt tablete SIMPV (sistemul informatic de monitorizare a prezenței la vot și de prevenire a votului ilegal). Bugetul achiziției a fost estimat la 94,58 milioane de lei, fără TVA.
Asocierile Trencadis Corp (lider) și Software Imagination&Vision și Connections Consult (lider), Technology Systems and Services International, Sysblue Cyber Solutions și Greensoft au depus oferte la Ministerul Sănătății pentru implementarea unui sistem informatic destinat registrelor de sănătate, parte a proiectului "Sistem informatic pentru registrele de sănătate - RegInterMed".
Compania de Administrare a Domeniului Bran, firma care administrează Castelul Bran, a consemnat anul trecut un profit net de 15,83 milioane de lei, în creștere cu 55% față de 2021. Întregul câștig va fi distribuit acționarilor.
Nova Poshta, cel mai mare operator poștal cu capital privat din Ucraina, a capitalizat subsidiara din România cu aproape un milion de euro, potrivit datelor consultate de Profit.ro.
Cumpărătorul deține acțiuni și la BIA Telecom 2010, Your Telecom și TrustChain Property Management.
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a anulat o licitație pentru modernizarea rețelei naționale de voce a aparatului central și altor unități subordonate ale instituției, după ce a constatat că oferta depusă de asocierea formată din Starc4sys (lider), Stimpex și Dendrio Solutions este "neconformă". Contractul era estimat la 253,5 milioane de lei, fără TVA, pentru o perioadă de trei ani.
Asirom, companie controlată de grupul austriac Vienna Insurance Group (VIG), a depus singura ofertă la o licitație organizată de Societatea de Transport Bucuresti (STB) pentru asigurarea RCA și CASCO a parcului auto al transportatorului public din Capitală. Cele două polițe au fost estimate la 20,18 milioane de lei pentru 12 luni.
Majoritatea acționarilor Druid, dezvoltator de chatboți înființat în 2018 de Liviu Drăgan, a transferat, parțial sau în totalitate, acțiunile deținute în companie către Druid AI Netherlands BV (Olanda). În urma operațiunii, societatea din Olanda deține 50,5513% din acțiunile Druid SA.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0959 | -0.0002 | 0.00 % |
| 1 USD | 4.2958 | +0.0216 | +0.51 % |
| 1 GBP | 5.8854 | +0.0099 | +0.17 % |
| 1 CHF | 5.5372 | -0.0226 | -0.41 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro