
Karina Pavăl (25 de ani), fiica lui Dragoș Pavăl, principalul acționar al companiei Dedeman, cel mai mare retailer local de bricolaj și cel mai mare business dezvoltat de antreprenori români, a intrat în afacerea primei platforme de teste educaționale standardizate pentru elevi, brio.ro, preluând o participație de 16,6% din firma care operează site-ul, pentru aproximativ 400.000 de euro.
Importatorul de produse petroliere Petrolexportimport a intrat direct în faliment, la propria cerere, în baza deciziei semnate de Tribunalul București. În perioada regimului comunist, compania era cel mai mare jucător prin intermediul căruia erau derulate afacerile cu petrol. Până în 1997, Petrolexportimport a deținut monopolul importului de țiței și exportului de produse petroliere pentru sistemul de rafinare din România. Compania a fost privatizată în 2000 și este controlată astăzi indirect de către omul de afaceri Alexandru Popescu, în vârstă de 31 de ani, care a moștenit business-ul de la tatăl său, Ovidiu Popescu, decedat în 2011.
Furnizorul de soluții IT AROBS Transilvania Software, înființat și controlat de antreprenorul clujean Voicu Oprean, a finalizat noua tranzacție, preluând SAS Grup, firma care deține platforma alarma.ro, furnizor de soluții de monitorizare de flotă auto din România, având un portofoliu de circa 2.200 de clienți precum Orange, BCR, Atlassib și DHL România.
Compania arabă DP World, operatorul terminalului Constanța Sud, își menține interesul de a-și extinde afacerile în România, planificând investiții de 100 de milioane de dolari în parcuri logistice și industriale la Curtici, Aiud, Craiova, Constanța, București și județul Prahova, conform premierului Viorica Dăncilă, aflată într-un turneu în Turcia, Emiratele Arabe Unite și Kuweit.
Firma Publione Media, controlată de Adrian Sârbu prin companiile Mediafax Mall și Mediafax Group, a scos la vânzare marca și domeniul The One, revista lunară pentru femei condusă un deceniu de Andreea Esca. Publione a intrat în insolvență în 2015 - an din care și Mediafax Group se află în insolvență - iar ulterior, în vara anului trecut, a intrat în faliment.
Societatea de Transport București (fosta RATB) a primit 9 oferte pentru furnizarea de uniforme destinate șoferilor și vatmanilor operatorului de transport public, contractul fiind estimat la 4,6 milioane de lei, fără TVA, pentru doi ani.
UPC România, una dintre cele mai mari companii de telecomunicații prin cablu de pe piața locală, și-a anunțat clienți că, din luna noiembrie, le scumpește abonamentul cu 3,5 lei, cu argumentul că această modificare tarifară "reflectă o parte din creșterea semnificativă a costurilor de furnizare a serviciilor", și că, dacă nu sunt de acord, pot denunța unilateral contractul în 30 de zile.
Gigantul american Visteon, producător de componente electronice pentru industria auto auto, cu vânzări anul trecut de 3,1 miliarde dolari și având în portofoliul de clienți nume precum Ford, Renault, Nissan, Mazda, BMW, GM, Honda, PSA, JLR, VW, Daimler, a intrat în România și va deschide un centru de dezvoltare a produselor auto la Timișoara, a transmis compania oficial, confirmând informațiile anunțate săptămâna trecută de Profit.ro. Profilul angajatului căutat de companie.
Proiectul care pregătește schimbarea Programului Startup Nation, prin care firmele își pot deconta inclusiv cheltuielile pentru cumpărarea de masini, laptopuri, imprimante, biciclete, motociclete, ATV-uri, dar și de spații de birouri, precum și costuri cu salarii, chirii, costuri pentru utilități, ca și cheltuielile pentru cursuri de management, realizări de site-uri și promovare online, a fost modificat după acuzații de discriminare formulate de antreprenori față de versiunea precedentă. Acum a fost ridicat punctajul pentru industriile creative. NOUA GRILĂ.
Tranzacția prin care grupul japonez Asahi Kasei preia producătorul american de materiale pentru interioarele automobilelor Sage Automotive Interiors, inclusiv fabrica de huse pentru scaune European Interior din Afumați, anunțată în vară de Profit.ro, a fost autorizată de Consiliul Concurenței. Operațiunea este evaluată la peste 1 miliard de dolari. Fabrica din România produce huse pentru Fiat.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2554 | +0.0041 | +0.08 % |
| 1 USD | 4.5584 | +0.0077 | +0.17 % |
| 1 GBP | 6.1277 | +0.0041 | +0.07 % |
| 1 CHF | 5.6244 | +0.0023 | +0.04 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro