
Cinematograful Patria, loc emblematic pentru București și care funcționează neîntrerupt din 1935, a fost închis pe termen nelimitat, din cauza noii legi care scoate firmele din spațiile aflate la parterul blocurilor cu risc seismic, despre care Profit.ro a relatat, în premieră, încă din octombrie, insistând în repetate rânduri asupra importanței și impactului.
Aeroporturile au primit mână liberă ca, din această săptămână, să angajeze oameni care să împuște păsările și alte animale dacă apreciază că acestea periclitează siguranța avioanelor aflate la decolare sau aterizare, după ce timp de trei ani, la presiunea organizațiilor ecologice, au fost obligate să se abțină de la astfel de practici.
Teatrul Nottara și-a suspendat activitatea, pe termen nedefinit, din cauza noii legi care scoate firmele din spațiile aflate la parterul blocurilor cu risc seismic, despre care Profit.ro a relatat, în premieră, încă din octombrie, insistând în repetate rânduri asupra importanței și impactului.
Firmele și persoanele fizice care vor să fie scutite de plata penalităților de întârziere și a unei sume reprezentând 54,2% din dobânda aferentă pentru datoriile bugetare restante la 30 septembrie, facilitate acordată de Guvern dacă până la sfârșitul lunii martie a anului viitor este achitată suma principală din datorie, pot depune din această săptămână cereri la ANAF.
Ministerul de Interne va cumpăra anul viitor mașini speciale, autoutilitare, camioane și autobuze în cuantum total de 20 milioane lei, cu bani obținuți din confecționarea și vînzarea plăcuțelor de înmatriculare, relevă proiectul de buget înmânat de fosta guvernare premierului Cioloș și obținut de Profit.ro.
Purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale, Dan Suciu, va fi, începând de luni, purtător de cuvânt al Guvernului, a anunțat premierul Dacian Cioloș, confirmând astfel informațiile transmise, vineri, de Profit.ro.
Primul val de spații comerciale închise în clădirile periculoase, din cauza noii legi în domeniu, va fi în Centrul Vechi din Capitală, unde spațiul carosabil extrem de strâns împiedică o intervenție rapidă a echipajelor de salvare în caz de cutremur.
Premierul Dacian Cioloș discută cu purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale a României, Dan Suciu, să preia interimar postul de purtător de cuvânt al Guvernului.
Teatrul Notarra, două cinematografe și alte centre comerciale sau instituții din 11 clădiri de pe bulevardul Magheru din București riscă să își închidă porțile, suspendând activitatea, din cauza noii legi în domeniu, anunțată în premieră încă din octombrie de Profit.ro, primăriei urmând să îi fie cerută nouă expertiză tehnică, conform directorului Nottara. Pe bulevardul Magheru funcționează și cinematografele Scala și Patria.
Atribuțiile la nivel guvernamental pentru proceduri legate de întreprinderile mici și mijlocii au fost transferate de la Ministerul Energiei la Ministerul Economiei, a cărui denumire va deveni, astfel, "Ministerul Economiei, Comerțului și Relațiilor cu Mediul de Afaceri".
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2391 | +0.0052 | +0.10 % |
| 1 USD | 4.5710 | +0.0126 | +0.28 % |
| 1 GBP | 6.0505 | +0.0127 | +0.21 % |
| 1 CHF | 5.6731 | -0.0073 | -0.13 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro