
Administratorul judiciar a solicitat în august anul trecut ridicarea dreptului de administrare a Hidroserv. Argumentele au fost că, de la intrarea în insolvență, Hidroserv și-a majorat pierderile și datoriile, nu a derulat un plan rațional de activitate și nu a implementat măsurile recomandate de către CITR ca necesare pentru reorganizarea companiei.
Printre acestea se numără reducerea rentabilității procentuale garantate pentru anumite investiții ale operatorilor, eliminarea anumitor mijloace fixe din baza de calcul a tarifelor, eliminarea taxei de concesiune și a impozitului pe monopol din calculul tarifelor sau reclasificarea costurilor determinate de cazuri de forță majoră, cum ar fi fenomenele meteo extreme, din necontrolabile în controlabile.
Mark J. Robertson, președintele companiei de consultanță strategică și financiară din SUA Potomac Global Advisors, a condus anterior firma de lobby Williams Mullen Strategies, care a reprezentat la Washington interesele Guvernului Tăriceanu și ale industriei de apărare a României, pe lângă autoritățile și mediul de afaceri din SUA.
Acționar minoritar al firmei este o companie administrată la rândul său de doi medici: patroana clinicii private de urgență SOS Medical din zona parcului Herăstrău și directorul general al unei firme de telemedicină intrată recent în insolvență, fost vicepreședinte onorific al Camerei de Comerț și Industrie România-Israel.
Normele UE obligă România să ajungă la un grad de reciclare a deșeurilor municipale de 50% până în 2020, țintă imposibil de atins în condițiile în care, în prezent, procentul real de reciclare este de doar 5-6%.
După ce a renunțat la cele două concesiuni de perimetre petroliere pe care le deținea în Polonia, compania vrea acum să abandoneze și două dintre cele trei perimetre concesionate în Slovacia, din cauza opoziției locuitorilor din zonă și a organizațiilor ecologiste locale, dar și a lipsei de sprijin din partea autorităților de la Bratislava.
Cristian Nicolae Stoina, fost director executiv al Direcției Generale a Finanțelor Publice a Municipiului București în perioada 2005-2007, în mandatul de ministru al Finanțelor al lui Sebastian Vlădescu, în Guvernul PNL-PD condus de premierul Călin Popescu Tăriceanu, a fost propus de Ministerul Energiei pentru funcția de membru al Consiliului de Supraveghere al Hidroelectrica.
Furnizorii de energie electrică ar trebui să fie obligați să factureze consumul real, nu pe cel estimat, al clienților cărora le-au fost instalate contoare inteligente de măsurare a energiei de către operatorii de distribuție regionali, pentru ca și clienții să beneficieze de pe urma acestora, nu doar distribuitorii, se arată într-un document al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).
Americanii au în vedere oferirea de sprijin și expertiză la dezvoltarea capacității instituționale, de reglementare și supraveghere, a uneia dintre cele mai noi instituții din România, Autoritatea Competentă de Reglementare a Operațiunilor Petroliere Offshore la Marea Neagră (ACROPO), înființată în 2016 și care a devenit operațională în ultima parte a anului trecut.
Primăria Capitalei intenționează să lanseze anul acesta prima etapă a proiectului de reabilitare a sistemului de termoficare a municipiului București, aflat în gestiunea RADET, etapă care presupune efectuarea de lucrări asupra a aproape 32 de kilometri de conducte, cu promisiunea reducerii cu 90% a pierderilor de căldură din rețea, cauzate de vechimea mare și starea precară a acesteia.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0881 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 USD | 4.3364 | -0.0085 | -0.20 % |
| 1 GBP | 5.8273 | +0.0133 | +0.23 % |
| 1 CHF | 5.4655 | +0.0005 | +0.01 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro