
Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) se pregătește să cumpere echipamente hardware pentru sistemul informatic de centralizare a rezultatelor alegerilor si monitorizare a prezenței la vot la alegerile programate pentru acest an și anul viitor, contractul fiind estimat la 2,29 milioane de lei, fără TVA.
SonicWall, furnizor de soluții complexe de securitate IT, intenționează să-și extindă echipa din România și să angajeze câteva zeci de persoane în zona de vânzări și suport tehnic, a anunțat Cosmin Vilcu, Territory Account Manager for CSEE în cadrul SonicWall.
Clever Tech, compania care deține aplicația clevertaxi.ro și preluată integral de Daimler în aprilie 2017, tranzacție anunțată în exclusivitate de Profit.ro, a fost capitalizată cu o primă de emisiune de 3,72 milioane de lei. În octombrie 2018, Profit.ro a anunțat că societatea și-a majorat capitalul social cu 5,5 milioane de lei, la 9,05 milioane de lei.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) vrea să cumpere 1.000 de autompome cisternă de capacitate medie (4.000 litri) și mărită (10.000 litri), contractul fiind estimat la 250 milioane de euro, fără TVA, pentru o perioadă de 4 ani și finanțat din fonduri europene nerambursabile și de stat.
Rețeaua de farmacii Sensiblu, parte a grupului A&D Pharma, controlat de cehii de la Penta Investments, va prelua prin absorbție șase rețele de farmacii, ale căror afaceri au totalizat 154,34 milioane de lei în 2017.
Societatea de Transport București (STB), fosta Regie Autonomă de Transport București (RATB), a atribuit pentru suma de 3,1 milioane de lei, fără TVA, de la un estimat de 4,6 milioane de lei, fără TVA, un contract pentru furnizarea de uniforme destinate șoferilor și vatmanilor operatorului de transport public, care vor include costume, cămăși, cravate și eșarfe.
Asocierea formată din Omniasig (lider) și Asirom, asigurători români controlați de Vienna Insurance Group (Austria), a câștigat licitația pentru asigurarea bunurilor Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța, contractul fiind atribuit pentru 3,4 milioane lei pe 2 ani.
Două societăți, înființate la finele anului trecut, au intrat în acționariatul Intelligent IT, companie din Sibiu care furnizează servicii de facturare și gestiune sub brandul Smart Bill și cu afaceri de 7,1 milioane de lei în 2017.
Autoritatea Națională de Reglementare în Comunicații (ANCOM) a decis tarifele de acces ale operatorilor la rețeaua de fibră optică Netcity a Capitalei, operată de Netcity Telecom, compania având obligația de a le acorda furnizorilor de rețele publice de comunicații electronice acces la infrastructura din municipiul București.
Allianz-Țiriac va asigura, și în următorii doi ani, complexul agroalimentar Crângași din Capitală printr-o poliță de bunuri cu o valoare asigurată de 6,57 milioane de euro. Polița a fost intermediată de Ritter Broker de Asigurare, parte a grupului Niro Investment Group.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2460 | +0.0074 | +0.14 % |
| 1 USD | 4.5981 | +0.0275 | +0.60 % |
| 1 GBP | 6.0799 | +0.0321 | +0.53 % |
| 1 CHF | 5.6772 | +0.0148 | +0.26 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro