Subscrierile din prime ale Gothaer România s-au menținut pe un trend negativ și în 2020, scăderea față de anul precedent fiind de 13,7%, la 77,84 milioane de lei, contrar creșterii de 7% a pieței locale de asigurări generale (exclusiv RCA), se arată într-un document al companiei analizat de Profit.ro. În 2019, subscrierile au consemnat un recul de 42%, la 90,2 milioane de lei.
Licitația pentru realizarea de lucrări de reparații la hotelul Triumf București, a cărui stare a fost criticată de primarul Sectorului 1 al Capitalei, a fost suspendată după ce o companie înscrisă la licitație a contestat rezultatul analizei ofertelor depuse. Turvyk Investment Group, parte a asocierii condusă de Băiculescu Construct, susține în plângerea adresată Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) că autoritatea contractantă a permis altui ofertant, clasat pe locul 4, să modifice și să completeze propunerea tehnică. În plus, Turvyk Investment Group afirmă că ofertanții rămași în cursă nu au îndeplinit o serie de cerințe prevăzute de documentație, cum ar fi garanția pentru lucrările executate, modul de lucru cu subcontractanții și lipsa autorizațiilor necesare executării lucrărilor care fac obiectul procedurii de atribuire.
Happy Tour a decis să continue procesul declanșat împotriva inspectorilor Consiliului Concurenței pentru anularea unei amenzi primită la finele anului 2018. Compania a atacat cu recurs o decizie a Curții de Apel București din decembrie 2020, când instanța i-a respins cererea. Sancțiunea a fost aplicată cu argumentul că agenția de turism, alături de alți 13 jucători de profil, plus Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT), și-ar fi coordonat comportamentul pe piață cu scopul de a nu permite scăderea prețurilor produselor/pachetelor turistice comercializate.
Listarea UiPath la bursa din New York reprezintă o gură de oxigen pentru antreprenorii care au pornit un business într-un apartament dintr-un oraș situat în estul Europei și transmite mesajul "uite că se poate", a declarat la Profit TV Sergiu Neguț, cofondator al Fintech, startup specializat în soluții pentru accelerarea transformării digitale a instituțiilor financiare, care, recent, a obținut o finanțare de tip B de 60 milioane de dolari.
Cererea companiei germane ZEG Zweirad-Einkaufs-Genossenschaft EG, care produce biciclete sub diverse mărci, printre care și Pegasus, de a anula și radia din evidențele OSIM marca Pegas, o luptă împotriva legendarului brand anunțată de Profit.ro, a fost respinsă de tribunal, într-o primă etapă.