Autori

Adrian Panaite

Adrian Panaite

Contact

Adrian Panaite are 8156 articole

Conflictul între SIF Banat-Crișana și SIF Oltenia se ascute înainte de AGA de la Arad. O „piatră” ajunge și în geamul BVB

ASF a dat o decizie de concertare la SIF Banat Crișana, aparent împotriva actualei conduceri care îl are în frunte pe Bogdan Drăgoi, în prefigurarea unei Adunări Generale a Acționarilor unde SIF Oltenia cere exproprierea de facto a unor investitori care, de asemenea, ar fi acumulat cantități de acțiuni trecând peste legislația în vigoare. Într-un răstimp în care pregătesc o AGA cu scântei la Arad, cei de la SIF Banat Crișana s-au adresat BVB, denunțând o atitudine părtinitoare și contravenind deciziilor supraveghetorului pieței, a unui membru al Consiliului Bursei într-o speță care privește 2 emitenți listați pe platforma operatorului de piață.

Conflictul între SIF Banat-Crișana și SIF Oltenia se ascute înainte de AGA de la Arad. O „piatră” ajunge și în geamul BVB
Conducerea SIF Transilvania obține o hârtie din justiție și nu dă curs solicitării pentru o AGA de ridicare a pragului

Conducerea SIF Transilvania a anunțat că a suspendat solicitarea de convocare a Adunărilor Generale ale Acționarilor, în condițiile în care tot aceasta s-a îndreptat cu litigiu împotriva acționarilor controlând 5% din titluri care au inițiat demersul. Sunt suspendate astfel atât Adunarea care urma să decidă în sensul modificării Actului Constitutiv inclusiv pentru ridicarea pragului la de deținere la societate, precum și cea care viza atragerea răspunderii directorului Mihai Fercală și a președintelui boardului, Ștefan Szabo. Mai mult decât atât, SIF-ul s-a îndreptat și cu plângere penală împotriva acționarilor respectivi, între care 3 sunt membri ai Consiliului de Supraveghere, respectiv Crinu Andănuț, Marius Moldovan și Constantin Frățilă. Ironie, printre argumentele pentru solicitarea atragerii răspunderii era inițierea de litigii pe banii SIF-ului.

Conducerea SIF Transilvania obține o hârtie din justiție și nu dă curs solicitării pentru o AGA de ridicare a pragului
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.0896 -0.0015-0.03 %
1 USD4.3449 +0.0032+0.07 %
1 GBP5.8140 +0.0168+0.29 %
1 CHF5.4650 +0.0057+0.10 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read