Romgaz Black Sea Limited (RBSL), care deține 50% din Neptun Deep, este înregistrată în Bahamas, fiind urmașa entității juridice a americanilor de la ExxonMobil achiziționate de Romgaz în urmă cu 2 ani.
După ce au făcut din Dedeman cea mai mare companie antreprenorială din țară, frații Pavăl au început să își diversifice investițiile.
Proiectul prevede construirea în Marea Neagră a unui cablu submarin în lungime de aproape 1.200 de kilometri și cu capacitate de transfer de 1.000 MW, menit să interconecteze rețelele naționale de energie din Caucazul de Sud cu cea a Europei continentale și să aducă în UE, dar și în Balcani și Republica Moldova, energie regenerabilă produsă de azeri și georgieni.
Ministerul Energiei din Republica Moldova a inițiat procedura de instituire a stării de alertă timpurie pe piața gazelor naturale de peste Prut, la propunerea operatorului de transport și sistem Vestmoldtransgaz, controlat de Transgaz din România.
Operatorul Distribuție Energie Electrică România (DEER) din grupul Electrica SA, la care cel mai mare acționar este statul român prin Ministerul Energiei, cu aproape 49% din capital, vrea să cumpere 1,1 milioane de contoare inteligente.