
În România, compania spaniolă specializată în construcții energetice Duro Felguera este acționară la două firme de producție de energie regenerabilă cu pierderi, din care una în insolvență, la ambele fiind parteneră de afaceri cu fostul deputat PSD Viorel Gheorghiu, condamnat în 2008, cu suspendare, pentru că și-ar fi înscenat furtul propriei mașini pentru a încasa despăgubiri de la asigurător.
Consiliul General al Municipiului București (CGMB) a aprobat, luni, plata în avans către furnizori a gazelor necesare iarna aceasta producătorilor de energie termică Electrocentrale București (ELCEN), Vest Energo și CET Grivița, ce livrează agentul termic pe care RADET îl transportă și îl distribuie locuitorilor Capitalei care sunt conectați la sistemul centralizat de încălzire.
Directorul general al Electrica Distribuție Muntenia Nord, aflat în funcție din din octombrie 2012, a avut anul trecut, în baza contractului de mandat semnat cu compania, venituri totale de peste 1,3 milioane lei, respectiv aproape 109.000 lei pe lună (circa 24.500 euro lunar).
Pentru același nivel al tarifelor și al consumului, facturile de căldură și apă caldă livrate în sisteme centralizate s-ar reduce cu 12,5% față de situația din momentul de față, în care TVA este de 20%, și cu 11,7% față de situația în care cota-standard de TVA ar fi diminuată la 19% de la 1 ianuarie 2017, așa cum prevede Codul Fiscal.
Consorțiul format din firmele Euro Insol, fostul administrator judiciar al companiei Hidroelectrica, controlat de avocatul Remus Borza, și Prime Insolv Practice, unde unul dintre asociați este Andreea-Florentina Blejnar, soția fostului șef al ANAF Sorin Blejnar, a fost propus să gestioneze insolvența Electrocentrale București (ELCEN) de către creditorul Piraeus Bank.
Persoanele fizice și firmele care dețin centrale producătoare de energie regenerabilă cu puteri instalate mai mici de 100 kW pe loc de consum, precum și instituțiile de stat care și-au construit capacități de producție de energie verde cu fonduri UE, vor livra gratuit în rețeaua electrică energia produsă, urmând să beneficieze, în compensație, de reducerea tarifelor de distribuție a energiei.
Debranșările de la sistemele de încălzire centralizată, în scopul instalării de centrale termice de apartament sau de bloc, ar putea fi interzise complet, iar Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, condus astăzi de vicepremierul Vasile Dîncu, ar putea fi o supraautoritate de control și monitorizare la nivel național a serviciului de alimentare cu energie termică a populației.
Se are în vedere "fie reducerea costurilor legate de realizarea obiectului de activitate și în special a contractelor în derulare și/sau a contractelor ce vor fi demarate ulterior deschiderii procedurii insolvenței, fie reducerea costurilor salariale sau a altor costuri ce reprezintă o importanță deosebită în bugetul societății".
Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului, aflată în coordonarea Ministerului Economiei, care este acționarul majoritar al Oltchim, va putea să preia, prin dare în plată, active ale companiilor insolvente care îi datorează bani, pentru stingerea datoriilor. O operațiune prin care Oltchim se poate "curăța" de datoria către stat.
Președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, a declarat, joi, că în timp ce Consiliul se străduiește să liberalizeze piața serviciilor notariale, una dintre cele mai restricționate legislativ din România, a remarcat tendințe restrictive și pe piața serviciilor de avocatură, care se situează în prezent în topul industriilor cu cea mai puternică presiune concurențială.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0908 | +0.0027 | +0.05 % |
| 1 USD | 4.3146 | -0.0218 | -0.50 % |
| 1 GBP | 5.8301 | +0.0028 | +0.05 % |
| 1 CHF | 5.4784 | +0.0129 | +0.24 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro