
Noile tarife de referință ale polițelor de răspundere civilă auto obligatorie (RCA) sunt în creștere pentru 35 din cele 40 de categorii de clienți, cu procente cuprinse între 0,4% și 6,4% față de cele anunțate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) în luna februarie a acestui an, relevă date analizate de Profit.ro.
Principalii indicatori financiari ai Poștei Române pentru acest an se vor încadra în prevederile bugetului de venituri și cheltuieli al companiei, aprobat de Guvern în luna martie a acestui an, spune directorul general al Poștei Române, Valentin Ștefan.
Acționarii societății care vinde polițe obligatorii pentru locuințe, PAID România, vor încasa dividende în sumă de 12,86 milioane de lei (de la 11,62 milioane de lei în 2021) din profitul net aferent anului 2022, care s-a ridicat la 39 milioane de lei, fiind pentru al cincilea an consecutiv când asigurătorul realizează astfel de plăți.
Banca Comercială Română (BCR) a câștigat licitația pentru finanțarea Imprimeriei Băncii Naționale a României cu 8 milioane de euro, prin achiziția unei mașini de tipărit, parte a programului de investiții pentru anul 2023 și următorii.
Regia Autonomă Rasirom, entitate aflată sub coordonarea Serviciului Român de Informații (SRI) a câștigat o licitație organizată de Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR) pentru achiziția unui sistem de supravghere care să apere interesele financiare ale UE în România. Estimat la 4,43 milioane de lei, fără TVA, pentru 30 de zile de la data atribuirii, contractul a fost semnat pentru suma de 3,1 milioane de lei, fără TVA.
Parlamentul va discuta și va aproba, luni, noua conducere a Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), șefia sectorului Asigurări urmând să fie preluată de Sorin Mititelu, conform ultimelor date. Noul președinte al ASF va fi Alexandru Petrescu. Detalii AICI.
FAN Courier va închide anul 2023 cu un profit net de 6,5-7 milioane de euro, cifra fiind sub nivelul consemnat în anii precedenți, pe fondul creșterii salariilor și tarifelor carburanților, în principal, dar și al altor cheltuieli, cum ar fi cele cu parcul auto, anunță Adrian Mihai, directorul general al companiei și unul dintre acționari. Afacerile pentru acest an vor depăși 250 milioane de euro. Detalii AICI.
FAN Courier estimează că va încheia anul 2023 cu o cifră de afaceri de peste 250 milioane de euro, în creștere cu 11% față de anul anterior, pe fondul extinderii și consolidării business-ului în regiune. Compania a investit 35 milioane de euro, nivel record, de la 31,5 milioane de euro în 2022, sumă record de la înființarea companiei.
Digi Spain Telecom SLU (Digi Spania), filiala din Spania a Digi Communications, a încheiat un contract de transfer de spectru pentru achiziționarea de la grupul MasMovil a licențelor de spectru în benzile de 1.800 MHz, 2.100 MHz și 3.500 MHz.
Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării (MCID) pregătește înființarea Registrului Național al Datelor de Contact (RNDC), în care instituțiile și autoritățile publice vor avea obligația să înregistreze datele de contact.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0961 | +0.0004 | +0.01 % |
| 1 USD | 4.2742 | +0.0091 | +0.21 % |
| 1 GBP | 5.8755 | -0.0070 | -0.12 % |
| 1 CHF | 5.5598 | +0.0050 | +0.09 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro