
Banca Comercială Română (BCR) a câștigat licitația organizată de Metrorex pentru furnizarea de servicii de plată cu cardul bancar contactless direct la porțile de acces în stații, precum și prin POS la casierii și automate de vânzare cartele și plata on-line a titlurilor de călătorie încarcate pe cardurile contactless. Contractul a fost atribuit pentru 1,8 milioane de lei, fără TVA, de la un estimat la 3,17 milioane de lei pentru o perioadă de 4 ani.
Nicolae Badea, fostul acționar al clubului Dinamo, l-a revocat de la conducerea companiei ComputerLand pe Mihai Liviu Gherman, fiul fostului șef al Senatului Oliviu Gherman, anterior CEO al firmei Mira Software.
Simone Lentini, căruia i s-a retras aprobarea pentru funcțiile de director general și președinte CA ale ONIX Asigurări, a reușit să obțină în instanață anularea unei decizii a Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) din ianuarie 2014, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a respins recursul instituției împotriva unei decizii a Curții de Apel București din februarie 2018, care a admis cererea de anulare a reprezentului asigurătorului. Recent, Curtea de Apel București a suspendat decizia ASF de retragere a autorizației șefului Euroins, Mihnea Tobescu, sancțiune pe care instituția a anunțat-o la 1 octombrie. Pe de altă parte, decizia de retragere a aprobării unui alt reprezentant al Euroins, Milena Guentcheva, a fost menținută de instanță, care a respins cererea de suspendare.
Compania Logistic E van Wijk, furnizor de servicii integrate de transport și logistică, se va diviza și va transfera către o nouă societate activitatea de real estate, operațiune care urmărește îmbunătățirea performanței și a profitabilității ambelor linii de business. În acest sens, va fi înființată societatea E van Wijk Real Estate SRL Cluj-Napoca, care se va ocupa cu închirierea și subînchirierea bunurilor proprii sau închiriate (cod CAEN 6820).
Telekom Romania Communications (fostul Romtelecom) și Orange au ajuns la o înțelegere pe care urmează să o oficializeze în perioada imediată, după ce au cerut clarificări și de la ANCOM, au transmis pentru Profit.ro surse oficiale.
Furnizorul de servicii și soluții software NTT DATA România (fosta EBS Romania) a câștigat, în calitate de unic ofertant, licitația organizată de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pentru furnizarea de echipamente și servicii necesare consolidării aplicațiilor utilizate la nivel central pentru sistemul informatic integrat al instituției.
Poșta Română, companie controlată de stat, a reluat licitația pentru dotarea centrului de tranzit din Cluj-Napoca cu o linie de sortare automată a corespondenței și coletelor, după ce la prima procedură, estimată la 14,8 milioane de lei pentru 4 ani, nu s-a prezentat niciun ofertant.
Municipalitățile din România ar trebui să fie deschise pentru implementarea sau utilizarea unei aplicații de plată a serviciilor furnizate cetățenilor sau vizitatorilor, unul dintre motive, dincolo de utilitate, fiind politica Uniunii Europene de creștere a pieței europene de servicii digitale, a declarat directorul general al TPARK, Claudiu Suma, la videoconferința Profit.ro - Visa.
Platforma Ghișeul.ro părea în 2010 o chestie de-a dreptul SF pentru autoritățile centrale, care nu credeau că un sistem IT poate afișa în timp real datoriile contribuabililor, a arătat CEO-ul Indeco, Ciprian Ghise, la videoconferința Profit.ro - Visa.
Procesul de digitalizare a serviciilor publice a început în Româna fără identitatea electronică și identificarea online a cetățenilor, abordarea strategică fiind una greșită din start, a arătat Sabin Sărmaș, președintele Autorității pentru Digitalizarea României (ADR), la videoconferința Profit.ro - Visa.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0923 | +0.0003 | +0.01 % |
| 1 USD | 4.3442 | +0.0130 | +0.30 % |
| 1 GBP | 5.7920 | -0.0218 | -0.37 % |
| 1 CHF | 5.4513 | +0.0103 | +0.19 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro