Autori

Adrian Dumitrache

Adrian Dumitrache

Contact

Adrian Dumitrache are 6554 articole

Desființarea ASF a fost respinsă definitiv de senatori

Proiectul de lege inițiat de trei deputați ALDE privind desființarea Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) a fost respins definitiv de către Senat și eliminat din procesul legislativ. Inițiat în luna martie a acestui an, proiectul de act normativ urmărea revenirea la fostele instituții care au reglementat, până în aprilie 2013, piața de capital, a asigurărilor și a pensiilor private, respectiv Comisia Națională a Valorilor Mobiliare (CNVM), Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA) și Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP).

Proiectul pentru desființarea ASF și revenirea la fostele CSA, CNVM și CSSPP - respins definitiv
Telekom România a vândut Poșta Vitan

Telekom Romania Communications (fosta Romtelecom) a vândut două clădiri din Capitală și negociază vânzarea alteia din Constanța. Imobilele au fost scoase la vânzare cu un preț total de aproximativ 10 milioane de euro, potrivit datelor remise de operator pentru Profit.ro.

Telekom România a vândut Poșta Vitan
Surpriză: STS nu a primit nicio ofertă și anulează licitația pentru construcția viitorului Centru Informatic și de Comunicații

Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a anulat o licitație pentru proiectarea și execuția lucrărilor de realizare a infrastructurii de bază a viitorului Centru Informatic și de Comunicații al instituției, proiect estimat la 5,18 milioane de euro, fără TVA, pentru 12 luni. La procedură, finanțată din fonduri bugetare, nu a fost depusă nicio ofertă sau au fost depuse oferte care nu pot fi comparate din cauza modului neuniform de abordare a soluțiilor tehnice și/sau financiare. .

Surpriză: STS nu a primit nicio ofertă și anulează licitația pentru construcția viitorului Centru Informatic și de Comunicații
Schimbări la startup-ul local Tokinomo - fondul din SUA iese. La începutul anului, compania a atras o finanțare de șase cifre în euro

Trei acționari ai Tokinomo Marketing, un startup românesc care dezvoltă soluții de retail advertising, au vândut toate acțiunile deținute în cadrul firmei, reprezentând 7,2% din capitalul social, către alți cinci acționari, conform unui contract semnat în prima parte a lunii noiembrie. Astfel, Seed Accelerator, un fond de investiții din SUA - 3,6%, Shaun Cunningham - 1,8% și Adrian Sandor - 1,8% au cesionat acțiunile către Mălin Ștefănescu, Florin Vasilica, Mihai Guia, Cristian Lina și Radu Atanasiu.

Schimbări la startup-ul local Tokinomo - fondul din SUA iese. La începutul anului, compania a atras o finanțare de șase cifre în euro
Vodafone pierde în fața unui fost director Romtelecom licitația pentru notificarea prin SMS a părinților privind vaccinarea copiilor

Institutul Național de Sănătate Publică a atribuit societății 4Pay Systems SRL București, în urma unei licitații, un contract pentru furnizarea serviciilor de notificare automată prin SMS a părinților privind următoarea programare la vaccinare a copilului. Estimat la 327.600 lei, fără TVA, contractul a fost semnat pentru suma de 319.800 lei, fără TVA, pentru doi ani.

Vodafone pierde în fața unui fost director Romtelecom licitația pentru notificarea prin SMS a părinților privind vaccinarea copiilor
Samsung Galaxy Fold a sosit în România. Prețul - un concediu de 7 zile în Bali sau Thailanda pentru două persoane

Samsung România a prezentat în AFI Cotroceni telefonul cu ecran pliabil Galaxy Fold, care poate fi achiziționat pentru suma de 9.499 lei. Terminalul se găsește și în oferta Orange România - 9.548,02 lei (fără abonament) și Vodafone România - 1.948 euro (fără abonament), prețuri reprezentând echivalentul unei vacanțe de 7-10 zile în Bali sau Thailanda pentru două persoane.

Samsung Galaxy Fold a sosit în România. Prețul - un concediu de 7 zile în Bali sau Thailanda pentru două persoane
eMAG se luptă pentru Poșta Română

Dante International, administratorul eMAG, cel mai mare retailer online local, și Union Co Cluj-Napoca au depus oferte pentru furnizarea către Poșta Română a unui număr 1.610 stații PC de lucru, care vor intra în dotarea unităților companiei, parte a procesului de informatizare a companiei. Contractul a fost estimat la 2,36 milioane de lei, fără TVA, pe 12 luni.

eMAG se luptă pentru Poșta Română
Românii - la coada clasamentului european în privința capacității de a plăti la timp facturile

România ocupă locul 21 într-un studiu realizat în 24 de state din Europa privind capacitatea de a plăti la timp facturile, fiind urmată de Letonia, Portugalia și Grecia. În fruntea clasamentului se află Germania, Danemarca și Austria. În analiza acestui indicator, potrivit Intrium Romania, a fost luat în considerare nivelul la care consumatorii sunt dispuși să plătească facturile la timp, în strânsă corelație cu ponderea salariului rămas după plata facturilor și nivelul veniturilor înregistrate.

Românii - la coada clasamentului european în privința capacității de a plăti la timp facturile
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.0634 +0.00020.00 %
1 USD4.2848 -0.0256-0.59 %
1 GBP5.8462 -0.0123-0.21 %
1 CHF5.4177 -0.00010.00 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read