
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a aplicat City Insurance și Euroins amenzi de 50.000 de lei pentru că ofertele de despăgubire ar fi fost transmise cu întârziere, fapt ce a condus și la întârzierea achitării despăgubirilor auto către păgubiți, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Omul de afaceri Dan Ostahie a decis să mute pe altă firmă participațiile controlate prin Altex România SRL, cel mai mare retailer local electro-IT, cu afaceri de 3,55 miliarde de lei în 2018, prin divizarea parțială a patrimoniului companiei.
Propunerile de modificare a legislației RCA vor avea ca efecte, printre altele, creșterea ușoară a tarifelor pentru aceste polițe și eliminarea abuzurilor firmelor de închirieri auto, în piață constatându-se diferențe mari de prețuri între furnizorii specializați și cei care au emis facturi către asigurători. Vor fi eliminate și abuzurile unor firmelor rent-a-car, aflate "în cârdășie" cu unitățile de reparații auto, spune pentru Profit.ro un membru din Directoratul unui asigurător din primii 10 jucători din piața locală.
Alpha Finance România, subsidiara de brokeraj a grupului bancar elen Alpha Bank, și-a acoperit pierderile cumulate, în sumă de 7,84 mlioane de lei, din rezervele societății și reducerea capitalului social de la 4,34 milioane de lei la 607.180 lei.
Subsidiara locală a grupului austriac S&T, unul dintre cei mai mari integratori de soluții IT&C, va fuziona cu Kapsch CarrierCom România, divizia din România a grupului austriac Kapsch, furnizor de echipamente și soluții pentru operatorii telecom și soluții de comunicații pentru căile ferate. Operațiunea este efectul unei tranzacții la nivel european, care a fost anunțată în prima parte a acestui an, grupul S&T preluând integral acțiunile Kapsch CarrierCom AG, inclusiv zona de afaceri operativă Kapsch Public TransportCom.
Limitele de cheltuieli administrative și de vânzare ale poliței de asigurare ce pot fi incluse de către asigurători în calculul tarifelor de primă, vor fi eliminate, ca și obligația Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) de a reglementa modul de calcul al tarifelor de primă, al criteriilor de risc, al indicilor de încărcare, al coeficienților de majorare și/sau corecție ori altor instrumente de ajustare a tarifelor de primă, condiții în care calculul va avea în vedere respectarea principiilor actuariale general acceptate, potrivit proiectul de lege a modificării legislației RCA.
Autoritatea de reglementare în comunicații (ANCOM) a comunicat Primăriei Municipiului Sibiu (PMS) decizia prin care au fost aprobate condițiile tehnice și economice pentru accesul furnizorilor de rețele publice de comunicații la infrastructura fizică realizată de către instituție. Decizia ANCOM vizează tarifele, regulamentul de acces, precum și modelul contractului și al cererii de acces la canalizația subterană a municipiului Sibiu.
Grupul Antares, controlat de omul de afaceri Dumitru Becșenescu, vrea să separe activitatea de transport persoane de cele de suport transport persoane (gestiune autogară) și de cazare (motel) și alimentație publică (restaurant), care vor fi preluate de Oil Pegasus SRL și respectiv Proem Vector SRL, societăți recent înființate.
Infosys Consulting Holding AG Elveția, acționarul unic al Infosys Consulting România, a transferat toată participația către Infosys Limited India, operațiunea fiind efectuată pentru suma de 20 milioane de lei.
Atenția la nevoile clienților, capacitatea de a asculta și seriozitatea reprezintă cele mai importante trăsături pe care ar trebui să le aibă distribuitorii de asigurări, arată rezultatele unui studiu realizat de IRES pentru asociația profesională a asigurătorilor (UNSAR).
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0634 | +0.0002 | 0.00 % |
1 USD | 4.2848 | -0.0256 | -0.59 % |
1 GBP | 5.8462 | -0.0123 | -0.21 % |
1 CHF | 5.4177 | -0.0001 | 0.00 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro