
Asirom și Omniasig, ambele deținute de grupul financiar austriac Vienna Insurance Group, au depus oferte pentru asigurarea clădirilor, instalațiilor, anexelor și construcțiilor speciale ale Regiei Autonome de Transport București (RATB) și conținutul acestora împotriva tuturor riscurilor.
Voxpro, un furnizor irlandez de servicii internaționale pentru suport tehnic și soluții pentru operațiuni de vânzări, a deschis un punct de lucru în București și anunță ca va angaja 150 de persoane.
Noul director general al Vodafone Romania Technologies este Denes Lang, care a preluat atribuțiile Elizei Irimia, șeful interimar al companiei din iulie 2016, când a încetat mandatul lui Boris Wouters, în urma unei decizii a acționarilor din luna ianuarie a acestui an.
Aproape 84.000 de clienți de telefonie fixă și mobilă și-au mutat numărul în altă rețea în luna februarie, față de circa 92.500 în ianuarie, potrivit datelor publicate de Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM). Peste 95% dintre numerele portate (operațiunea prin care un client își schimbă operatorul păstrându-și numărul de telefon) provin din rețele de telefonie mobilă.
Smartree, furnizor local de servicii de externalizare a proceselor de HR, a înregistrat anul trecut un avans cu peste 35% al business-ului, la 13 milioane de euro, de la 9,6 milioane de euro în 2015, pe fondul intensificării proiectelor de leasing de personal și a celor de outsourcing de servicii de salarizare.
Cumpărăturile nu mai sunt de mult o activitate "de zi”, iar asta datorită comerțului online care le permite consumatorilor să își cumpere produsele dorite oricând, inclusiv după miezul nopții. În 2016, clienții au plasat pe eMAG peste 226.000 de comenzi după ora 00:00 și au cumpărat în special produse pentru copii, dar și accesorii pentru telefoane mobile, aspiratoare, carduri de memorie și electrocasnice mari.
Vodafone România a deschis un nou centru de relații cu clienții în Pitești și a început procesul de recrutare a 150 de persoane, studenți și absolvenți. Echipa din noul centru va deservi atât clienții persoane fizice, cât și companii.
Autoritatea de reglementare în comunicații (ANCOM) a atribuit asocierii formate din Asseco SEE, European Funds Invest și Transcendence Systems Group contractul pentru furnizarea unui sistem informatic de gestiune economică și de resurse umane al instituției. Proiectul a fost estimat la 1,78 milioane de lei, fără TVA, și va fi realizat pentru suma de 353.350 lei, fără TVA, conform datelor instituției.
NTT DATA România (fosta EBS Romania) a acordat acționarilor dividende de 1,13 milioane de lei, conform unei hotărâri adoptate în decembrie 2016.
Renomia SRBA Insurance Broker a intermediat anul trecut prime de 87 milioane de lei, cu 48% mai mult față de 2015, cifra încadrându-se în cifrele estimate anterior, a anunțat brokerul.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0896 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 USD | 4.3449 | +0.0032 | +0.07 % |
| 1 GBP | 5.8140 | +0.0168 | +0.29 % |
| 1 CHF | 5.4650 | +0.0057 | +0.10 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro