
Un număr de 281 de incidente cu impact semnificativ au afectat anul trecut securitatea și integritatea rețelelor și serviciilor de comunicații, cu aproape 22% mai puține decât în anul anterior, conform datelor unui raport întocmit de autoritatea de reglementare în comunicații (ANCOM).
Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a respins cererea depusă de un fost vicepreședinte al Omniasig VIG, Artur Borowinski, prin care acesta a solicitat anularea unei amenzi de 50.000 lei aplicată de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) în august 2013.
FAN Courier, liderul pieței locale de curierat, a finalizat lucrările de construcție ale centrului de tranzit de la Brașov, în urma unei investiții de 5 milioane de euro, care va putea prelua un sfert din activitatea companiei.
Vodafone Romania, Orange Romania și Telekom Mobile Romania Communication s-au înscris la licitația organizată de Secretariatul General al Guvernului (SGG) pentru servicii de telefonie mobilă (voce și date) și internet mobil, valoarea contractului fiind estimată la 2,08 milioane de lei, fără TVA, pentru o perioadă de doi ani și 8 luni.
Euroins Romania, asigurător în redresare financiară din octombrie 2015, a subscris prime de 74,2 milioane de euro în primele cinci luni ale acestui an, în urcare cu 8,9% față de perioada ianuarie – mai 2015, potrivit datelor grupului bulgar Eurohold.
Computer Generated Solutions Romania (CGS), parte a grupului american CGS, a câștigat licitația pentru furnizarea de servicii de call center către ENGIE Romania (fosta GDF SUEZ Energy Romania) și va încasa 1,55 milioane de lei, fără TVA, pe o perioadă de 4 ani.
Omul de afaceri grec Ioannis Papalekas, care găzduiește și în prezent Ministerul Fondurilor Europene, și dezvoltatorul imobiliar Ion Rădulea, care controlează grupul Sema Parc, dezvoltat pe amplasamentul fostei fabrici Semănătoarea pe Splaiul Independenței din București, sunt singurii care au propus ministerului un spațiu de închiriat.
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a modificat planul de redresare al City Insurance prin includerea măsuri concrete de redresare a situației financiare a asigurătorului, cu termene ferme prevăzute pentru fiecare etapă/măsură asumată, a anunțat instituția.
Ministerul Educației a atribuit Siveco Romania, prin negociere fără anunț de participare, trei contracte de servicii de mentenanță și suport tehnic pentru trei sisteme informatice ale instituției și va plăti 4,64 milioane de lei, fără TVA, de la un estimat de 5,25 milioane de lei.
Poșta Română a atribuit Tarom contractul de servicii de transport aerian pentru livrări poștale internaționale și va plăti 869.224 euro, fără TVA, de la un estimat de 3,12 milioane de euro, fără TVA, pe o perioadă de doi ani.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0784 | +0.0010 | +0.02 % |
1 USD | 4.3162 | +0.0150 | +0.35 % |
1 GBP | 5.8165 | +0.0075 | +0.13 % |
1 CHF | 5.4352 | +0.0034 | +0.06 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro