
Furnizorul de profile de tâmplărie din aluminiu Alumil Rom Industry a vândut firmei Finrom BDC terenuri din sectorul 5 al Capitalei, în suprafață totală de 21.000 metri pătrați.
După ce la sfârșitul săptămânii trecute a prelungit cu 5 zile perioada de subscriere la oferta de plasare a unei emisiuni de obligațiuni în valoare de 30 milioane de euro, dezvoltatorul imobiliar Impact Developer & Contractor a cerut ASF o nouă modificare a prospectului de ofertă astfel încât aceasta să poată fi închisă chiar și la un nivel de subscriere de numai 25%.
Piața de capital românească a traversat o zi „roșie”, în jurul prânzului indicii principali suferind deprecieri de peste 2%, cu tonul scăderilor dat de acțiunile Băncii Transilvania care s-au tranzacționat și cu 4% sub referință. La jumătatea sesiunii de tranzacționare, panica s-a temperat, cotațiile revenind în ultima parte a orarului de tranzacționare.
Piața de acțiuni și-a continuat declinul, pe fondul unei lichidități în creștere. Într-o zi cu oscilații puternice pe piața petrolului, indicele energetic a pierdut aproape 1%, iar, din componența sa, titlurile Electrica au coborât cu prețul de listare.
Raiffeisen Capital & Investment anunță că nu va mai furniza servicii de tranzacționare cu acțiuni, titluri de stat și alte intrumente financiare în numele și pentru clienții săi pe segmentul de retail. Grupul financiar austriac motivează decizia printr-un plan de simplificare a activității bancare, în special în contextul noilor reglementări europene. Raiffeisen Bank este al 3-lea broker de la Bursa București, cu tranzacții intermediate în valoare de 2,30 miliarde lei în acest an și în același timp lider de piață în ceea ce privește ofertele publice. Simultan, ING Bank reintră în piață după 5 ani.
Retailerul de materiale de construcții și amenajări interioare Dedeman, deținut de frații Pavăl, a cumpărat un nou pachet de acțiuni la Cemacon și a devenit principalul acționar, având cea mai mare deținere. În primăvară, frații Pavăl au cumpărat acțiuni și prin intermediul companiei PIF Industrial, ajungând atunci să dețină o treime din acțiuni, cu foarte puțin sub participația fondului Business Capital For Romania-Opportunity Fund Cooperatief, fondat de BCR în jurul grupului bancar austriac Erst, din acționariatul căruia face parte și compania CEFS a omului de afaceri Florin Pogonaru.
Reluarea succesivă a proceselor de selecție și numirea administratorilor și directorilor companiilor cu capital majoritar de stat cu mandate de doar 4 luni reprezintă o practică ce afectează strategia pe termen lung a respectivelor societăți, afirmă Greg Konieczny, manager al Fondului Proprietatea, entitate care este acționar minoritar în mai multe companii controlate de Guvern.
Alimentată de un declin de aproximativ 2% al acțiunilor bancare, indiciii principali de la Bursa de Valori București au pierdut un procent. Este semnul că investitori mari se poziționează mai prudent față de România și extrag lichiditate, spune Claudiu Cazacu, analist la X-Trade Brokers România.
În ultimele sesiuni de tranzacționare de la Bursa de Valori București, pe indicele reprezentativ BET a fost conturată o intersecție importantă de medii mobile care, de regulă, validează un trend descendent mai de durată. Chiar și dacă avem o revenire în zilele următoare, prima parte a anului viitor ar putea sta sub semnul unul nou val de scăderi.
China are o rată anualizată a majorării exporturilor de 12,3%, mai mult decât dublă față de estimările analiștilor.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2460 | +0.0074 | +0.14 % |
| 1 USD | 4.5981 | +0.0275 | +0.60 % |
| 1 GBP | 6.0799 | +0.0321 | +0.53 % |
| 1 CHF | 5.6772 | +0.0148 | +0.26 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro