
Scăderile de pe Bursa de la New York au cauze care țin de economia americană și sunt în declin, încă dinainte de crahul bursier de la Shanghai, spune investitorul elvețian Marc Faber. "Dau vina pe China pentru declinul acțiunilor supraevaluate din SUA."
Titlurile FP au acaparat astăzi interesul investitorilor, cu transferuri de aproape 21 milioane lei, într-o zi în care s-au depreciat ușor. În cea mai mare parte a zilei, acțiunea Fondului s-a regăsit peste nivelul de referință, o traiectorie asemănătoare cu cea a indicelui BET și a piețelor internaționale.
Adunarea Generală a Acționarilor SIF Transilvania, prin care fondurile Certinvest și omul de afaceri Constantin Frățilă urmăreau să pună în discuție actualul management al societății, a fost revocată pe baza unei decizii a Tribunalului Brașov.
Astăzi tranzacțiile în piața de acțiuni românească au depășit nivelul de 10 milioane euro, într-o zi marcată de scăderi ca și în ședințele precedente.
Guvernatorul BNR spune că, în contextul integrării europene și a libertății de circulație a forței de muncă, niciun guvern nu va putea evita majorarea salariilor. Riscul de macrostabilitate vine mai degrabă din relaxarea fiscală exagerată. Majorarea salariului minim la 1.250 de lei începând cu 1 mai nu este percepută la BNR ca un factor de dezechilibru pentru economie.
În raportările pentru tranzacțiile persoanelor inițiate către Bursă de la SIF Transilvania, emitentul informează că Elena Fercală, soția președintelui societății a achiziționat 75.500 de acțiuni cu simbolul SIF3.
Ministerul de Finanțe a publicat astăzi pe portalul propriu un proiect de lege pentru stabilirea măsurilor de punere în aplicare a regulamentului european privind instrumentele financiare derivate extrabursiere, contrapărțile centrale și registrele centrale de tranzacții.
Mihai Chișu de la Swiss Capital avertizează că dacă bursa nu va face față nevoii de schimbare, riscă o deteriorare pe mai departe a interesului investitorilor.
Ieri persoanele inițiate au înstrăinat acțiuni OMV Petrom în valoare de 2,6 milioane lei. Fondul de piețe de frontieră al companiei financiare americane Franklin Templeton și fondul suveran al Norvegiei au reluat vânzările după ce și în ultimele zile de tranzacționare din 2015 au lichidat parțial dețineri de 50 milioane lei la cea mai importantă companie românească.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2390 | +0.0073 | +0.14 % |
| 1 USD | 4.5912 | -0.0123 | -0.27 % |
| 1 GBP | 6.0731 | +0.0021 | +0.03 % |
| 1 CHF | 5.6838 | +0.0101 | +0.18 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro