
Dezvoltatorul imobiliar RRG Capital, controlat indirect de miliardarul rus Vitaliy Machitski, acționarul majoritar al Alro Slatina, a fost autorizat chiar înainte de declanșarea stării de urgență să construiască cel mai mare proiect imobiliar al său din București, un cartier cu 270 de apartamente, însă situația de criză a determinat investitorul să amâne proiectul cel puțin până la anul, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Producătorul român de medicamente Biofarm, controlat de SIF Muntenia, vrea să demoleze fosta fabrică Industria Chimico-Farmaceutică nr. 2 din apropierea spitalului pentru copii Grigore Alexandrescu cu scopul valorificării terenului prin vânzare sau dezvoltare imobiliară, potrivit unor surse apropiate companiei.
Dezvoltatorul suedez Skanska continuă discuțiile cu S Immo, proprietarul Sun Plaza, cu privire la vânzarea a două clădiri de birouri din cadrul complexului Campus 6 din zona Politehnică a Bucureștiului, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro. Blocarea mai multor achiziții, din cauza epidemiei de COVID-19, poate transforma înțelegerea dintre Skanska și S Immo, evaluată la aproape 100 milioane de euro, în cea mai mare tranzacție imobiliară a anului.
Alexander, Thomas și Marcel Bărbuț, trei dintre fiii omului de afaceri Marcel Bărbuț, alături de partenerul lor Vasile Nedelcu, unul dintre fondatorii magazinelor de bricolaj Artsani, pregătesc demararea construcției unui ansamblu rezidențial cu 600 de apartamente în vestul Ploieștiului. Acesta este debutul familie Bărbuț pe piața imobiliară, după vânzarea producătorului de materiale de construcții Adeplast către elvețienii de la Sika.
Antreprenorul Dan Cearnău (28 de ani), fondatorul unui startup specializat pe dezvoltare de software și criptomonede, a decis să își plaseze câștigurile obținute din proiecte IT pe piața imobiliară, iar pentru prima sa achiziție a ales zona Expoziției din București, punct care a atras investiții din partea a o serie de milionari, în frunte cu Ion Țiriac. El a cumpărat aici un teren pe care vrea să construiască un turn de birouri, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Proprietățile imobiliare comerciale din Varșovia, Praga sau Budapesta sunt suficient de cunoscute de către investitori așa încât să se poată lua decizii de la distanță cu privire la o eventuală tranzație, însă pentru cele de pe piața românească e nevoie de vizite, momentan blocate de epidemia de coronavirus, sunt de părere mai mulți jucători.
Compania cu capital israelian Dagesh Group, specializată pe dezvoltarea de proiecte imobiliare în zone centrale, se pregătește de realizarea fundației unui complex rezidențial lângă Ministerul Apelor și Pădurilor, pe un teren cumpărat înainte de criza financiară din 2008 pe care, inițial, era proiectat un hotel cu 100 de camere.
Omul de afaceri turc Ishak Yagiz Delikanli (52 de ani), fondator al unuia dintre primele boutique hoteluri din București, a fost autorizat să construiască un hotel cu nouă etaje în apropierea Palatului Parlamentului și a Catedralei Mântuirii Neamului.
Tranzacția imobiliară, evaluată la peste 300 de milioane de euro, prin care grupul israelian AFI Europe, care deține inclusiv cel mai mare mall din România, AFI Cotroceni, trebuie să cumpere toate clădirile de birouri deținute de NEPI Rockcastle în România a fost suspendată din cauza crizei create de epidemia de coronavirus, potrivit surselor Profit.ro.
Compania austriacă Immofinanz, unul dintre cei mai mari proprietari de clădiri de birouri din România, și rivalul său S Immo, proprietarul Sun Plaza și Novotel din București, văd posibilă o reluare a discuțiilor legate de fuziune, abandonate în toamnă, însă consideră că epidemia de coronavirus limitează locul de manevră al companiilor.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0923 | +0.0003 | +0.01 % |
| 1 USD | 4.3442 | +0.0130 | +0.30 % |
| 1 GBP | 5.7920 | -0.0218 | -0.37 % |
| 1 CHF | 5.4513 | +0.0103 | +0.19 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro