
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, i-a prezentat prim-ministrului desemnat Dacian Cioloș o schiță de buget pentru anul viitor cu un deficit bugetar de 3% din PIB pe ESA și 2,9% din PIB pe cash, care include majorarea cu 10% a salariilor pentru bugetari, decisă în această săptămână de către parlamentari, au declarat pentru Profit.ro surse oficiale.
Ministerele, primăriile, consiliile județene și celelalte structuri publice au primit dreptul ca, începând cu săptămâna viitoare, să angajeze personal pe toate posturile vacante.
Guvernul a început negocierile cu oficialii din New Delhi pentru a aduce turiști din India, încercând să-i atragă, conform unui document obținut de Profit.ro, cu oferte de snowmobil, scuba diving, călărie, servicii de wellness și SPA, degustări de vinuri. România a încheiat cu India, țară cu peste un miliard de locuitori, un acord în turism încă din 1994, printr-o hotărâre cu numărul 666, dar nu a reușit să tragă mulți turiști mizând doar pe Dracula.
Salariile bugetarilor vor crește cu 10% din luna decembrie, majorarea fiind aprobată de toți deputații, inclusiv de liberali, care au cerut anterior amânarea acestei măsuri până când Ministerul Finanțelor va explica dacă sunt bani. La votul final, deputații PNL au votat pentru majorare, dar au atenționat din nou că nu există o fundamentare financiară serioasă.
Majoritatea deputaților nu au acceptat cererea liberalilor ca proiectul de creștere cu 10% a salariilor tuturor bugetarilor să fie retrimis la comisia de muncă, pentru ca Ministerul Finanțelor să asigure că există bani pentru o astfel de măsură, și au decis, după doar 5 minute de dezbatere, să voteze documentul, în plen, în această după-amiază. Ședința pentru votul final începe la ora 13.30.
Sistemul taxelor judiciare de timbru, percepute atât persoanelor fizice, cât și firmelor la procese, va fi modificat, conform unui document obținut de Profit.ro, prin calcularea de noi taxe și eliminarea timbrului judiciar și pentru procesele începute până la 26 iunie 2013.
Lipsa autorizației de securitate la incendiu, mijloace tehnice deficitare împotriva incendiilor, nerespectarea normelor de utilizare a focului deschis, precum a lumânărilor, și a efectelor speciale artistice/pirotehnice, precum și a celor privind fumatul sunt principalele nereguli raportate de inspectorii ISU după primele controale în cluburi, baruri, discoteci, cinematografe, mall-uri. Inspectorii anunță că au aplicat amenzi de 2,5 milioane lei.
Premierul interimar Sorin Cîmpeanu a dispus penalizarea cu 10% din salariu, pentru 3 luni, a unui consilier din Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor (CNSC), care a întârziat cu o zi blocarea unei licitații prin care compania Apele Române a atribuit un contract de cumpărare echipamente de laborator unei firme, contestată de o altă firmă.
Dacian Cioloș (46 de ani), desemnat pentru funcția de prim-ministru cu mandatul de a forma viitorul Guvern, a urcat rapid în ierarhia administrației, parcurgând în doar doi ani drumul de la postul de consilier la cel de ministru și, ulterior, de comisar european, cu sprijinul atât al Guvernului Tăriceanu (PNL), cât și al Cabinetului Boc (PDL). El a ajuns și în fața procurorilor, ca martor, în dosarul care l-a închis pe Dan Voiculescu, fiind acuzat de apărătorii acestuia că i-a imputat prin abuz un prejudiciu.
Deputații PSD din Comisia de muncă au propus, printr-un amendament, conform informațiilor Profit.ro, majorarea cu 10% a salariilor tuturor bugetarilor, începând cu luna decembrie. Liberalii s-au opus, considerând că o astfel de creștere va impune tăierea altor cheltuieli.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2405 | -0.0019 | -0.04 % |
| 1 USD | 4.5425 | -0.0019 | -0.04 % |
| 1 GBP | 6.1382 | +0.0014 | +0.02 % |
| 1 CHF | 5.5896 | -0.0131 | -0.23 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro