
Philips România a pierdut definitiv procesul declanșat împotriva inspectorilor Consiliului Concurenței, prin care încerca să anuleze o amendă primită în martie 2014. Sancțiunea a fost aplicată cu argumentul că subsidiara grupului olandez Philips ar fi încheiat, alături de alte 13 companii, înțelegeri anticoncurențiale în cadrul campaniilor de tip buy-back.
Prevederile OU 114/2018, care a introdus taxe în diferite industrii, au dat peste cap planurile de afaceri pentru acest an ale majorității companiilor și, pe fondul unor bugete construite cu prudență, piața curieratului a fost afectată, cu impact și asupra cifrelor Fan Courier, cel mai mare jucător privat de profil. Nu mai există același entuziam ca la începutul anului 2018", spune Adrian Mihai, unul dintre acționarii companiei.
Juriul Acceleratorului BCR-InnovX a selectat cele 10 firme care vor participa la bootcamp-ul programului în perioada 25 martie – 14 iunie 2019. Prima cohortă a acceleratorului este dedicată start-up-urilor, cu cifră de afaceri între 100.000 de euro și 1 milion de euro, care dezvoltă soluții și produse inovatoare prin tehnologie.
Vodafone România și-a recăpătat în instanță dreptul de a utiliza termenul "nelimitat" în reclame, după ce ANAF amendase compania, în 2016, cu 5.000 de lei pentru publicitate apreciată ca înșelătoare prin mesajele utilizate în promovarea unor oferte de servicii de telefonie mobilă, impunând atunci ca termenul să nu mai fie folosit.
Veniturile asigurătorilor străini care vând polițe pe piața românească în baza pașaportului european au atins 669,4 milioane de lei în 2018, în scădere cu 11,4% față de anul precedent. Nivelul subscrierilor de anul trecut se află sub cel atins în 2016, când s-a situat la 673,58 milioane de lei, potrivit datelor Autorității de Supraveghere Financiară (ASF).
eMAG, cel mai mare retailer local online, fuzionează în Ungaria cu rivalul său Extreme Digital, într-o operațiune derulată prin subsidiara eMAG Ungaria, și țintește astfel vânzări de 1 miliard de euro, într-un interval de 6 ani, în țara vecină. eMAG este administrat de Dante International, companie controlată de grupul sud-african Naspers și omul de afaceri Iulian Stanciu.
Prețurile polițelor de răspundere civilă auto (RCA) obligatorie ar putea crește în următoarele 6 luni reiese din datele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), care a publicat tarifele de referință pentru această categorie de asigurări, care sunt mai mari față de cifrele anunțate de instituție în octombrie 2018.
Radiațiile antenelor TV, radio și telecom se află sub limitele impuse de legislație, conform măsurătorilor realizate de autoritatea de reglementare în comunicații (ANCOM), a transmis instituția.
Producătorul român de soluții de securitate cibernetică Bitdefender l-a numit în poziția de director financiar pe John Stynes, un executiv irlandez cu aproape două decenii de experiență în companii de tehnologie listate la bursă, într-un context în care compania nu exclude o listare viitoare pe Bursa de Valori București.
Afacerile Nemo Expres Logistic vor depăși în acest an pragul de 200 milioane de lei, aproape dublu față de 2018, când veniturile au atins 115 milioane de lei, pe fondul menținerii ritmului ridicat al dezvoltării comerțului electronic în România, a estimat pentru Profit.ro Iuliu Nica, acționar Capital Fleet Services, firmă de leasing operațional care a preluat 39% din acțiunile Nemo Expres Logistic. Operațiunea a fost anunțată de Profit.ro în noiembrie 2018.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0670 | +0.0036 | +0.07 % |
1 USD | 4.2778 | -0.0070 | -0.16 % |
1 GBP | 5.8389 | -0.0073 | -0.12 % |
1 CHF | 5.4387 | +0.0210 | +0.39 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro