Cifra de afaceri netă a fabricantului de produse din beton Prebet a crescut, în primele 3 trimestre, cu 42,40%, la 39,93 milioane lei, de la 28,04 milioane lei în exercițiul financiar precedent.
Cifra de afaceri netă a producătorului de articole din cauciuc și benzi transportoare Artego a coborât în primele 9 luni cu 9,26%, la 125,41 milioane lei, de la 139,21 milioane lei în exercițiul financiar precedent.
Indicele BET atinge o nouă valoare record la o zi după consumarea raportărilor financiare trimestriale.
Într-o operațiune de piață cu o valoare de 34,70 milioane lei, fosta SIF Oltenia dobândește pachetul de control al societății unde Eugen Scheușan a asigurat conducerea timp de 3 decenii.
Operatorul portuar Socep a realizat în primele 9 luni ale anului o cifră de afaceri de 141,25 milioane lei, în creștere cu 41,29% față de cea de 99,97 milioane lei din perioada similară a anului trecut, în condițiile în care războiul din Ucraina a adus activitate sporită în Portul Constanța.