
Primele trei companii petroliere din România, OMV Petrom, Rompetrol Rafinare și Petrotel-Lukoil, au avut împreună, anul trecut, o cotă de 83,88% pe piața produselor petroliere (carburanți și păcură).
Consumatorii casnici care au optat pentru un regim concurențial în primele luni ale anului, limitați ca număr, au obținut un preț mediu pe KWh mai redus decât prețul mediu de pe piața reglementată. Cei mai avantajați de trecerea în regim concurențial au fost însă clienții anumitor companii. Ce facturi au acum la plată și cu ce oferte au venit furnizorii sunt prezentate într-o analiză Profit.ro.
Bucureștiul este capitala europeană cu cel mai mic preț al gazelor naturale furnizate consumatorilor casnici, de doar 3,23 eurocenți pe KWh, un preț aproape de două ori mai redus decât media UE, 6,07 eurocenți/KWh, și de 3,5 ori mai mic decât cel pe care-l achită locuitorii capitalei Suediei, Stockholm, 11,5 eurocenți/KWh.
După ce a confirmat că va investi 490 de milioane de euro pentru a transforma fabrica de țigări din Otopeni într-o unitate de producție a rezervelor de tutun pentru dispozitive IQOS, Philip Morris a deschis și al doilea IQOS Store la Constanța, după cel inaugurat în urmă cu două luni la Cluj.
În timp ce, în ultimele zile, furnizorii și distribuitorii de energie electrică se plâng de prețurile ridicate de pe piața spot, există în România și instituții care sugerează că acestea sunt prea mici. Și nu orice instituție, ci chiar guvernul României, care justifică pierderea bugetată prin proiectul de Hotărâre de Guvern privind aprobarea bugetului pe anul 2017 pentru Societatea Complexul Energetic Hunedoara - S.A. (aflată sub autoritatea Ministerului Energiei) prin “eliminărea prețurilor reglementate” și o pune pe seama “handicapului natural (…) accentuat de sistemul concurențial de pe piața” pe care-l are CE Hunedoara.
Cotațiile internaționale ale petrolului au atins miercuri dimineață maximele ultimelor 2 luni, țițeiul Brent apreciindu-se cu 0,82% (sau 41 de cenți), după ce a încheiat ședința de tranzacționare de marți cu peste 3% față de nivelul de închidere al ședinței precedente.
Bucureștiul este capitala europeană cu cel mai mic preț al energiei electrice pentru consumatorii casnici, cu excepția Sofiei. În luna aprilie, prețul unui KWh se situa în capitala României de 11,1 eurocenți, în timp ce în capitala Bulgariei acesta era de 10,7 eurocenți.
CEZ și E.On sunt furnizorii de energie electrică care ar putea fi cei mai afectați de evoluția prețului pe piața spot, pe care, la începutul anului, au fost înregistrate și prețuri de peste 600 lei/MWh, iar în ultimele zile sunt efectuate tranzacții la cele mai ridicate prețuri din Uniunea Europeană.
OMV Petrom a anunțat că a vândut parcul eolian Dorobanțu, inclusiv compania care-l operează, OMV Petrom Wind Power SRL, către Transeastern Power B.V., o societate cu răspundere limitată înregistrată în Olanda, subsidiară deținută în totalitate de Transeastern Power Trust, în schimbul sumei de 23 milioane euro.
Dacă înlocuim sintagma “persoane fizice” cu “persoane juridice”, propunerea PSD începe să devină inteligibilă: nimic nu este mai normal ca persoanele juridice cu care statul a fost solidar (însă numai acestea) să-și exprime la rândul lor solidaritatea cu statul, “care le-a oferit prilejul să câștige atâția bani”! De la firmele din domeniul imobiliar și din construcții (prima pe listă, cu voia dvoastră, Tel Drum) sau ONG-urile de “utilitate publică” la companiile din apărare, IT, de “consultanță” sau pharma, toate au beneficiat din plin în ultimii 28 de ani de pe urma politicilor de solidaritate ale statului.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0847 | +0.0008 | +0.02 % |
| 1 USD | 4.3768 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 GBP | 5.7545 | -0.0040 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.5259 | +0.0227 | +0.41 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro