
BMW a dezvăluit noul SUV X7, cel mai mare și mai impunător SUV din portofoliul bavarezilor, un concurent direct pentru Mercedes-Benz GLS și Audi Q7, dar și pentru fratele mai mic, X5.
Anvelopele Continental de iarnă reușesc și în acest sezon să obțină cele mai bune rezultate la testele efectuate de specialiștii germani sau de jurnaliștii auto. Este vorba despre WinterContact TS 860, cu versiunile TS 850, dar și de AllSeasonContact, anvelope potrivite atât pentru iarnă, cât și pentru vară.
Constructorul ceh Skoda pregătește de mai mult timp un nou model, o completare în portofoliul mărcii care va genera, cu siguranță, vânzări, dar care ar putea să canibalizeze alte modele din gamele grupul VW. Este vorba despre un hatchback compact, care va înlocui actualul Rapid Spaceback.
Procurorii germani din Munchen au aplicat o amendă administrativă de 800 de milioane de euro companiei Audi AG, pentru „încălcări de la cerințele legislative”, iar compania a acceptat amenda, precizând că „își asumă responsabilitate”.
Volkswagen își desprinde divizia de componente, începând cu 1 ianuarie, într-o nouă entitate, în cadrul unei ample operațiuni de restructurare a activității și reducere a costurilor, potrivit anunțului făcut de CEO-ul Herbert Diess.
Producătorii auto germani au o șansă de doar 50% să rămână lideri în industria automobilelor, dacă nu se transformă pentru a respecta noile reglementări și a-și transforma lanțurile de aprovizionare, a declarat marți directorul general al Volkswagen, Herbert Diess, într-o conferință cu furnizorii de piese și materii prime.
Procurorii germani au declanșat o percheziție la sediile Opel din Russelsheim și Kaiserslautern, într-un dosar privind manipularea emisiilor motoarelor diesel. Compania a confirmat perchezițiile, dar nu comentează.
Porsche împreună cu mărcile de lux din portofoliul VW, Bentley, Bugatti și Lamborghini, ar putea fi cotate pe bursă de trei ori mai scump decât Ferrari, dacă ar fi listate într-o companie separată, formată din divizia „Super Premium Brand Group”, creată de noul CEO al VW, Herbert Diess. Aceasta este părerea lui Luttz Meschke, șeful finanțelor din Boardul Porsche AG, exprimată la o întâlnire cu presa.
BMW Group a fost afectată de efectele WLTP în septembrie, laolaltă cu ceilalți constructori auto, dar a reușit să mențină la un nivel redus scăderea din Europa. Până acum, compania păstrează un avans ușor față de 2017 și speră la un rezultat stabil la sfârșitul anului.
Salonul Auto București & Accesorii este evenimentul din acest weekend al bucureștenilor dedicat automobilelor, serviciilor din acest domeniu, dar și accesoriilor pe care un posesor de mașină și le poate dori. Ion Țiriac va fi prezent la eveniment și cu Țiriac Collection, colecția privată de mașini de epocă, din care a selectat cele mai interesante exponate pentru a le prezenta publicului.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2436 | +0.0001 | 0.00 % |
| 1 USD | 4.5389 | -0.0086 | -0.19 % |
| 1 GBP | 6.1375 | +0.0044 | +0.07 % |
| 1 CHF | 5.5819 | -0.0165 | -0.29 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro