Termenul până la care administratorii fondurilor de pensii private de la Pilonul II trebuie să își majoreze capitalul social va fi prorogat, astfel încât Guvernul să poată discuta cu administratorii fondurilor despre proiectele publice în care aceștia pot investi, astfel încât să fie beneficieze și de o reducere a cerințelor de capitalizare impuse prin OUG 114. Prorogarea ar urma să fie promovată printr-o nouă ordonanță de urgență, care va fi adoptată de Guvern săptămâna viitoare, a declarat ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici.
Firmele din domeniul comunicațiilor electronice vor avea posibilitatea să achite în 15 zile jumătate din cuantumul unei amenzi aplicate de ANCOM, nu doar jumătate din minimul prevăzut de lege în cazul amenzii, așa cum este reglementat în prezent.
Plenul Camerei Deputaților a aprobat miercuri solicitarea mai multor deputați membri ai Comisiei pentru transporturi pentru declanșarea unei anchete parlamentare la compania națională de transport aerian Tarom, cu scopul verificării modului în care în perioada 2017-2018 conducerea companiei și-a îndeplinit obiectivele de performanță, dar și verificării activităților financiare, achizițiilor, investițiilor și structurii flotei, inclusiv modalității de înstrăinare a două aeronave anul trecut.
Banii încasați de dezvoltatorii imobiliari pentru locuințele date în folosință înainte de recepția lucrărilor sau fără a fi legate la rețelele de utilități ar fi urmat să fie confiscați de stat, conform modificărilor pregătite la Legea privind calitatea în construcții, anunțate de Profit.ro. După ce experții au declarat pentru Profit.ro că practicile pe care această măsură vrea să le împiedice sunt o reacție la birocrație și ar putea favoriza dezvoltatorii străini, senatorii au renunțat miercuri la o astfel de prevedere.
Senatorii, atât de la opoziție, cât și de la putere, au votat miercuri, în cvasi-majoritate sau chiar în unanimitate, trei proiecte de legi prin care obligă Guvernul să demareze, chiar din acest an, construcția a trei noi autostrăzi. Este vorba de a patra autostradă pe care au adoptat-o senatorii doar în această lună, încurajați de adoptarea anul trecut a proiectului de lege care obligă Guvernul să construiască ”Autostrada Unirii” în 4 ani.