
Dacia este cel mai valoros brand românesc, cu o valoare de 1,2 miliarde euro, iar Dedeman este cel mai valoros brand cu acționariat 100% românesc, evaluat la 206 milioane euro, fiind totuși pe locul 3 în clasament. Aceasta deoarece poziția a doua este ocupată de eMag, creditat cu o valoare de 361 milioane euro în clasamentul pe 2017 lansat în această noapte de Brand Finance, cea mai mare firmă independentă globală de consultanță strategică și evaluare de business, și analizat de Profit.ro. Și Ion Țiriac apare pe listă.
Compania Agro-Chirnogi din Călărași, important producător agricol deținut de omul de afaceri libanez El Khalil, se împrumută de la Banca Transilvania cu aproape 10 milioane euro, pentru a-și finanța achizițiile de cereale destinate exportului.
Electrica Transilvania Nord și-a ridicat substanțial valoarea de asigurare de răspundere profesională pentru membrii conducerii, de la 1 milion euro (valoare împărțită la numărul de administratori) la 10 milioane euro/persoană/eveniment.
Dante International, controlată de grupul sud-african Naspers, care deține eMAG, cel mai mare retailer local online, a cesionat participațiile la magazinele online garagemall.ro și electrofun.ro firmei Electronic World, care operează și retailerul badabum.ro. Operațiunea i-a fost impusă la finele anului trecut de Consiliul Concurenței.
Producătorul de sticlă Gerom Buzău, pe piață de 40 de ani, care a intrat recent în insolvență, după cum a anunțat Profit.ro, va avea de achitat aproape 30 de milioane de euro către 178 de creditori dacă vrea să revină "curat" pe piață, datoriile admise fiind trecute în acest cuantum în tabelul preliminar de creanțe.
Bere Băuturi București, deținută de Euro Enterprise Investments E.E.I. Limited (Cipru) – 88,1533%, se împrumută cu circa 2 milioane de euro la CEC Bank pentru cumpărarea și amenajarea unui amplasament industrial din Constanța, după ce anul trecut a anunțat că va concura pentru achiziționarea cu 1,4 milioane euro a unui imobil Telekom în Mamaia.
România înregistrează anual peste 300 de furturi de mașini, de cele mai multe ori fiind vorba de cazuri în care hoții găsesc masini nesupravegheate în parcări sau garaje. În același timp, însă, în medie, 8 mașini din 100 închiriate nu se mai întorc, hoții având tentative destul de dese de a fura mașini de la firmele care închiriază.
Conglomeratul american General Electric deschide, săptămâna viitoare, noul sediu al GE Software Solutions (SWS), centrul de soluții software al companiei la București, acesta urmând să funcționeze într-un nou centru de business amplasat pe Bulevardul Aviatorilor din Capitală.
Compania agricolă BayWa, cea mai mare cooperativă agricolă germană, intrată anul trecut în topul celor mai mari exportatori de cereale din România, și-a cedat participația în cadrul traderului Patberg International, prin cumpărarea căruia a intrat în România, pachetul fiind preluat de omul de afaceri Victor Beznea.
Întreprinderile mici și mijlocii pot primi de la stat, începând de astăzi, până la 55.000 euro, bani nerambursabili, pentru a-și vinde produsele și serviciile pe piață, ajutorul financiar acoperind 90% din diferite cheltuieli care vor fi considerate eligibile.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2344 | -0.0042 | -0.08 % |
| 1 USD | 4.5286 | -0.0029 | -0.06 % |
| 1 GBP | 6.0664 | 0.0000 | 0.00 % |
| 1 CHF | 5.6717 | -0.0187 | -0.33 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro