Autori

Adrian Dumitrache

Adrian Dumitrache

Contact

Adrian Dumitrache are 6556 articole

Trust Leasing semnează din nou cu ING Bank

Trust Leasing, societate controlată de Gheorghe Dolofan, om de afaceri care mai deține acțiuni la importa­toru­l Peugeot Trust Motors și dealerul Eurial Invest, prin care sunt derulate contractele de leasing pentru vehicule Citroen și Peugeot, se va împrumuta cu 7 milioane de euro la ING Bank Romania, pentru finanțarea și refinanțarea contractelor de credit sau leasing încheiate de societate cu clienții săi.

Trust Leasing semnează din nou cu ING Bank
Pierderile Gothaer România - duble. Unul dintre motive, legat de un reasigurător din Australia

Gothaer România a încheiat anul 2018 cu o pierdere de 50,32 milioane de lei, dublu față de anul precedent, pe fondul creșterii cheltuielilor curente și rezervelor constituite la sfârșitul anului trecut ca urmare a insolvenței CBL, un asigurător australian, precum și alte cheltuieli viitoare ale companiei. De asemenea, asigurătorul a înregistrat o rata brută a daunei pe întreg portofoliul de 69,1%, de la 39,9% la finele anului 2017, dinamică influențată de redeschiderea în instanță a unor dosare mari de daună pe linia de asigurări de credite și garanții.

Pierderile Gothaer România - duble. Unul dintre motive, legat de un reasigurător din Australia
Ultima oră
ULTIMA ORĂ UiPath, unicornul fondat de români, devine cel mai valoros startup în domeniul inteligenței artificiale din lume

Startup-ul tech UiPath, fondat de românii Daniel Dines și Marius Tîrcă, a primit o finanțare de 568 milioane de dolari (seria D) și ridică evaluarea la 7 miliarde de dolari, devenind astfel una din companiile de enterprise software cu cea mai mare creștere și cea mai valoroasă companie din domeniul inteligenței artificiale din lume. Astfel, UiPath a depășit compania chineză SenseTime, evaluată la 4,5 miliarde dolari în iunie 2018.

ULTIMA ORĂ UiPath, unicornul fondat de români, devine cel mai valoros startup în domeniul inteligenței artificiale din lume
Afacerile Orange România au scăzut, portofoliul de clienți a crescut

Orange România, liderul pieței locale de telefonie mobilă, a realizat în primul trimestru al acestui an o cifră de afaceri de 265 milioane de euro, în scădere cu 2% față de aceeași perioadă a anului trecut, în principal pe fondul modificării tarifelor de interconectare pentru apelurile de voce mobilă (Mobile Termination Rates) și al scăderii ușoare a vânzărilor de echipamente comparativ cu primul trimestru din 2018.

Afacerile Orange România au scăzut, portofoliul de clienți a crescut
O nouă infuzie de capital la Orange Money

Orange Money, societatea înființată de Orange România pentru furnizarea de servicii de plăți și de transfer de bani de pe telefonul mobil, și-a majorat capitalul social cu 18,64 milioane de lei, la 104,5 milioane de lei, prin aport în numerar al operatorului de telefonie mobilă.

O nouă infuzie de capital la Orange Money
Registrul Comerțului vrea să reducă birocrația cu un sistem IT. Telekom a depus singura ofertă

Telekom România Communications (fost Romtelecom) a depus singura ofertă la Registrul Comerțului pentru furnizarea unui sistem informatic care va urmări îmbunătățirea capacității de publicare a actelor operatorilor economici, de colaborare între angajați și de asigurare a securității și monitorizării sistemului informatic integrat ce susține procesele de furnizare a serviciilor publice aflate în responsabilitatea instituției.

Registrul Comerțului vrea să reducă birocrația cu un sistem IT. Telekom a depus singura ofertă
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.0670 +0.0036+0.07 %
1 USD4.2778 -0.0070-0.16 %
1 GBP5.8389 -0.0073-0.12 %
1 CHF5.4387 +0.0210+0.39 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read