
În cadrul programului de buy-back Fondul Proprietatea oferă în piață până la jumătatea lunii viitoare un preț de 2,19 lei/acțiune.
Bursa de Valori București a depus la reglementatorul ASF documentația necesară autorizării Contrapărții Centrale, entitatea care va asigura clearingul și este o precondiție pentru existența unei piețe lichide a derivatelor în România. Intensificare a contactelor cu băncii care ar urma să devină clienți, seturi de teste ale sistemelor și primele detalii despre parametrii noilor produse.
Entitatea administrată de banca centrală a Norvegiei își reduce cu peste 30 milioane de dolari portofoliul de acțiuni românești. Se cantonează la 9 nume, dar își majorează semnificativ deținerea la OMV Petrom.
Înainte de un punct de inflexiune pentru piețele financiare internaționale, la BVB am consemnat o sesiune cu lichiditate foarte mică și în care doar 3 simboluri au depășit un nivel al transferurilor de 1 milion de lei.
Cel mai probabil, rezerva Federală Americană va ridica dobânda la 4,75%, de la 4,50%, orice altă decizie urmând să ia prin surprindere piața și să antreneze fluctuații puternice pe bursele lumii. Mutări graduale succesive de câte 0,25% reprezintă scenariul de bază. Ce stă în spatele strategiei majorării graduale a dobânzilor.
În contextul unei lichidități slabe, titlurile celei mai importante companii petroliere românești au adunat cele mai mari tranzacții, inclusiv un schimb de pachete de acțiuni în piața deal.
Doar 4 acțiuni au avut lichiditate relevantă în prima sesiune de tranzacționare a săptămânii.
Nivelul mediu al indicatorului VEKTOR, care măsoară gradul de deschidere către investitori a companiilor listate, a înregistrat un declin în anul 2022, tras în jos de societăți care nu au punctat deloc, dar are 16 emitenți cu note maxime. Cum arată peisajul celor mai vizibile firme de pe piața AeRO.
Bursa românească a pierdut o treime de procent în ultima sesiune a săptămânii.
Distribuitorul de medicamente Farmaceutica Remedia Deva vizează o majorare a liniei de credit pe care o avea contractată anterior.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0923 | +0.0003 | +0.01 % |
| 1 USD | 4.3442 | +0.0130 | +0.30 % |
| 1 GBP | 5.7920 | -0.0218 | -0.37 % |
| 1 CHF | 5.4513 | +0.0103 | +0.19 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro