Autori

Adrian Panaite

Adrian Panaite

Contact

Adrian Panaite are 8705 articole

Nici raliul european nu ajută la spargerea pragului de rezistență de 7.000 de puncte pe indicele BET. Cotațiile nu pică, totuși, în fața taxei "pe stâlp"

Participarea bursei de la București la creșterile care au trecut de 7% pe piețele europene a fost și astăzi firavă, cu o apreciere la jumătate față de cele ale principalilor indici continentali. Ovidiu Șerdean, broker la IFB Finwest, spune că, în actualul context la BVB, pare că există puține resurse pentru creșteri, iar pragul de rezistență de 7.000 de puncte pe indicele BET se arată ca fiind puternic și greu de trecut.

Nici raliul european nu ajută la spargerea pragului de rezistență de 7.000 de puncte pe indicele BET. Cotațiile nu pică, totuși, în fața taxei "pe stâlp"
Apreciere de 3% a titlurilor OMV Petrom într-o zi în care prețul petrolului a doborât maximul ultimului an și jumătate

Depășirea la Londra a reperului de 57 dolari/baril pentru țițeiul Brent s-a reflectat pozitiv la Bursa de Valori București printr-un câștig de 3% la nivelul capitalizării bursiere pentru cea mai importantă companie petrolieră românească. Titlurile OMV Petrom au depășit pentru prima dată prețuri anterioare ofertei derulate de Fondul Proprietatea la jumătatea lunii octombrie. „„Încet-încet o să-și revină”, spune despre acțiunea cu simbolul SNP un consultant energetic.

Apreciere de 3% a titlurilor OMV Petrom într-o zi în care prețul petrolului a doborât maximul ultimului an și jumătate
Avertismentul unui bancher față de bursa americană: „Mama tuturor piețelor supraevaluate”

David Rosenberg, fostul economist-șef de la banca americană de investiții Merrill Lynch, spune că aprecierile de pe bursa de la New York sunt normale, aproape fiecare președinte ales având o lună de miere. Totuși, elanul indicilor este susținut numai de sectorul financiar și cel energetic, iar cotațiile sunt vulnerabile față de datele de evaluare fundamentale ale acțiunilor. „Avem mama tuturor piețelor supraevaluate.”

Avertismentul unui bancher față de bursa americană: „Mama tuturor piețelor supraevaluate”
Bursa închide în dezinteres o săptămână în care nu a participat la raliul european

Ultima sesiune de tranzacționare de la BVB a acestei săptămâni a fost anostă, cu un rulaj al pieței de acțiuni, depășind cu puțin peste 10 milioane lei. Este în nota de slăbiciune a acestei săptămâni în care efervescența de pe bursele europene, cu creșteri chiar și de peste 5% ale indicilor, nu s-a regăsit și la București.

Bursa închide în dezinteres o săptămână în care nu a participat la raliul european
Dacă banii străinilor pleacă în America, rămân la cumpărare fondurile de pensii

Reprezentanții OTP Asset Management se așteaptă ca programul de stimulare fiscală al noului președinte al SUA, Donald Trump, și dobânzile ridicate pe dolar să determine un flux al capitalurilor către America. România ar urma să fie afectată marginal de retragerile de bani de pe piețele emergente și de frontieră, în măsura în care fondurile de pensii vor fi la cumpărare pentru acțiunile principale, purtătoare ale unor randamente ridicate.

Dacă banii străinilor pleacă în America, rămân la cumpărare fondurile de pensii
Românii, refractari la investițiile în acțiuni, chiar și prin intermediul fondurilor

În condițiile în care numărul investitorilor activi pe bursa de la București este de doar câteva mii, românii se feresc și de cumpărarea de acțiuni prin intermediul fondurilor. 90% din piața fondurilor de investiții are plasamente în instrumentele cu venit fix. Deși și-a majorat activele în administrare cu 30% la 620 milioane lei și promovează diversificarea și pe clase cu risc mai ridicat, OTP Asset Management trage linie și vede că nu a reușit să-și convingă clienții pentru investiții mai ridicate în acțiuni.

Românii, refractari la investițiile în acțiuni, chiar și prin intermediul fondurilor
Factor surprinzător de presiune asupra cotațiilor pe bursa românească: MedLife

Pentru a 2-a zi consecutivă, indicii de la BVB se depreciază, deși piețele de acțiuni europene cresc. Ovidiu Dumitrescu, director general adjunct la casa de brokeraj Tradeville, lansează o explicație surprinzătoare: investitorii vând pentru a disponibiliza resurse pentru oferta anunțată astăzi la furnizorul de servicii medicale MedLife.

Factor surprinzător de presiune asupra cotațiilor pe bursa românească: MedLife
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.2436 +0.00010.00 %
1 USD4.5389 -0.0086-0.19 %
1 GBP6.1375 +0.0044+0.07 %
1 CHF5.5819 -0.0165-0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read