
Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care RCS&RDS va prelua în operare rețeaua de comunicații electronice AKTA Telecom, Digital Cable Systems și ATTP Telecommunications.
Compania de diagnostic medical Hiperdia, preluată în vara anului 2017 de grupul de servicii medicale private Affidea, fostul Euromedic, controlat de miliardarul elvețian Ernesto Bertarelli, l-a recrutat pe Răzvan Predica în postul de director general, acesta preluând și funcția de CEO Affidea Romania.
Presiunea asupra pieței de muncă a fost ușurată la acest moment, numărul de aplicări pentru o poziție de vânzător crescând de 10 ori față de perioada de dinainte de pandemie, spune la Profit TV Cătălin Pozdarie, CEO al retailerului de articole sportive Hervis România.
Fintech-ul britanic Revolut a atras 80 de milioane de dolari de la fondul american de investiții TSG Consumer Partners, după ce în luna februarie a strâns 500 milioane dolari într-o rundă condusă de TCV, la o evaluare de 5,5 miliarde de dolari, menținută și acum.
Grupul TeraPlast, cel mai mare producător român de materiale de construcții, vinde întreaga sa participație din companiile TeraSteel, TeraSteel DOO Serbia și Wetterbest către Kingspan Group, companie de materiale de construcție cu sediul în Irlanda.
Proprietarii de restaurante, hotelierii, agențiile de turism și alți jucători din industria ospitalității transmit Guvernului, într-un mesaj comun, că susțin eventuale decizii guvernamentale de redefinire, mai clară, a regulilor de protecție împotriva coronavirus și sancțiuni împotriva celor care nu le respectă, cerând însă în același timp să fie amendați, punctual, doar cei care încalcă regulile și să nu mai fie declanșate controale generale cu 5-6 instituții care "doresc cu orice preț" să aplice amenzi. Ei precizează în același timp că se opun unei eventuale reintroduceri de restricții care să genereze chiar închiderea din nou a localurilor.
Comitetul Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM), condus de guvernatorul BNR Mugur Isărescu, a recomandat băncii centrale și Autorității pentru Supraveghere Financiară (ASF), responsabilă pentru companiile de asigurări și fonduri de investiții, să solicite instituțiilor financiare aflate în aria acestora de supraveghere ca, cel puțin până la 1 ianuarie 2021, să evite inclusiv distribuirea de dividende.
Complexul Amfiteatru-Panoramic-Belvedere, achiziționat de omul de afaceri Mohammad Murad în 2017 de la Josef Goschy, tranzacție anunțată în premieră de Profit.ro, va fi redeschis astăzi, în prezența premierului Ludovic Orban, după o investiție de circa 40 milioane euro, printre cele mai mari de pe litoralul românesc.
Startup-ul Neurolabs fondat de 3 români, cu birouri în Edinburgh (Scoția) și Cluj-Napoca, a atras o finanțare de 1 milion de euro într-o rundă condusă de fondurile de investiții Lunar Ventures și Techstart Ventures, cu participarea 7percent Ventures, ID4 Ventures, Charles Songhurst și Andreas Wiese.
UiPath, primul unicorn înființat de antreprenori români, se pregătește pentru o listare publică inițială (IPO), decizia fiind ca operațiunea să fie derulată anul viitor, a anunțat co-fondatorul companiei Daniel Dines.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2488 | -0.0093 | -0.18 % |
| 1 USD | 4.5102 | -0.0121 | -0.27 % |
| 1 GBP | 6.0718 | -0.0059 | -0.10 % |
| 1 CHF | 5.7242 | -0.0023 | -0.04 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro