
Compania aeriană low-cost Norwegian a început să vândă bilete către orașe din SUA, precum New York, la prețuri începând de la doar 69 de euro, o călătorie dus-întors totalizând aproximativ 200 de euro. Punctul de plecare este din Dublin (Irlanda). De această ofertă, pentru care primele bilete au fost vândute ca pâinea caldă, dar care ar trebui să continue la prețuri de 99 de euro, pot profita și turiștii români, pe care o călătorie dus-întors București-Dublin îi costă aproximativ 100 de euro la diferite companii low-cost.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) cere șoferilor să ignore un document, dacă l-au primit în trafic pentru o contravenție, anunțându-i însă în același timp că în perioada următoare vor primi procesul verbal de constatare a contravenției.
Proiectul blocului-turn din Piața Lahovari, zonă ultracentrală a Bucureștiului, o construcție înaltă de 23 de metri pregătită pentru a include un hotel, birouri, magazine și un cazinou, gândită de oamenii de afaceri israelieni Jacob Freund și Gonen Shlomo, va reintra în discuția Primăriei pentru obținerea PUZ-ului, după 9 ani de la redactarea proiectului și după ce investitorii s-au judecat cu municipalitatea pentru întârzierea aprobării.
Primăria Capitalei vrea să își înființeze o firmă proprie de dispecerat taxi, motivând că astăzi există 37 de astfel de dispecerate și că inspectorii Consiliului Concurenței au constatat posibile înțelegeri între firmele de taxi de împărțire a pieței privind rutele către/de la aeroportul Henri Coandă și de stabilire a aceluiași tarif.
Primăria Capitalei vrea să înființeze aproape 20 de firme proprii care să presteze servicii pentru energie, iluminat public, administrarea spitalelor municipalității, baze sportive, obiective turistice, parcuri, ștranduri, spații publicitate, pază, voluntariat civil, consolidarea blocurilor, administrarea drumurilor și a parcărilor publice, tehnologia informațiilor, dar și pentru un dispecerat de servicii taximetrie.
Firmele mici și mijlocii pot solicita de astăzi statului între 200.000 de euro și 1 milion de euro, ca ajutor nerambursabil, pentru investiții în active corporale noi, precum construirea și extinderea spațiilor de producție, dotări cu mobilier, echipamente informatice și birotică, precum și pentru investiții în realizarea de instrumente de comercializare on-line. Bugetul total al programului finanțat din fonduri UE depășește 172 milioane euro.
Liderii PSD au decis astăzi schimbări în Guvern, instalând în funcție 3 noi miniștri și mutându-l pe Alexandru Petrescu de la Economie la Mediul de Afaceri.
Salariile personalului nedidactic din școli și universități, din bibliotecile centrale universitare, din școlile sportive și din unitățile de învățământ pentru activități extrașcolare vor fi majorate din această lună cu 15%.
Furnizorul de energie Arelco Power a intrat în insolvență, la propria cerere acceptată acum de tribunal. În urmă cu o săptămână, ANRE a retras licența firmei, argumentând că aceasta și-a încălcat clauzele contractuale încheiate cu clienții, ajungând în incapacitate de livrare a energiei electrice către aceștia. La începutul acestei luni, unul dintre cei mai mari furnizori și traderi de energie electrică din România, Transenergo Com, a intrat la rândul său în insolvență.
Activele producătorului de apă minerală Bilbor Mineral Water, intrat în insolvență în urmă cu 2 ani, au fost reofertate la vânzare, dar cu aproape un milion de euro mai puțin. În primăvara anului trecut, Profit.ro anunța în exclusivitate că brandul a fost evaluat la peste 5 milioane de euro, Tymbark, producător controlat de grupul polonez Maspex Wadowice, fiind interesat să preia compania.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0885 | +0.0006 | +0.01 % |
1 USD | 4.3738 | -0.0296 | -0.67 % |
1 GBP | 5.8384 | -0.0034 | -0.06 % |
1 CHF | 5.4659 | -0.0100 | -0.18 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro