
Cemacon Zalău și-a majorat în primele 3 trimestre cifra de afaceri brută cu 35,84%, la 194,56 milioane lei, de la 143,22 milioane lei în perioada similară a anului trecut, iar în aceeași perioadă câștigul pretaxare EBITDA a crescut cu 53,49%, la 83,59 milioane lei, de la 54,46 milioane lei.
Cea mai mare tranzacție din piața de capital românească intră în linie dreaptă după ce acționarii Fondului Proprietatea au dat mână liberă americanilor de la Franklin Templeton pentru a vinde pe bursă întregul pachet de acțiuni deținut la Hidroelectrica prins în portofoliu cu o valoare de aproape 2,5 miliarde dolari.
Conectată la raliul extern, bursa românească a adăugat o ședință pozitivă în impulsul ascendant. Mișcarea este catalizată de acțiunile bancare și ale companiilor cu care au venit cu rezultate bune la 9 luni.
Invitat la Gala Premiilor Profit.ro, profesorul de la Harvard Lawrence Summers spune că inflația și condițiile din piața muncii ar urma să conducă la o frânare a celei mai mari economii a lumii. Creșterile bursiere din aceste zile îl surprind pe fostul economist-șef al Băncii Mondiale și avertizează că investitorii nu iau încă în calcul magnitudinea impactului unei eventuale recesiuni asupra câștigurilor corporațiilor.
Electrica afișează la 9 luni un câștig pretaxare EBITDA de 1,10 miliarde lei, după o etapă de pierderi în care compania a fost afectată de bulversările din sectorul energetic.
Compania Rompetrol Rafinare deținută de grupul kazah KMG a obținut în primele 3 trimestre un câștig pretaxare EBITDA de aproape 327 milioane dolari, de 3,7 ori mai mare decât cel de aproximativ 87 milioane dolari din perioada similară a anului trecut.
Compania Romcarbon și-a păstrat dinamica bună de la S1 și raportează la nivel consolidat o creștere cu 53,06% în primele 3 trimestre câștigul pretaxare EBITDA, la 24,52 milioane lei, de la 16,02 milioane lei în perioada similară a anului trecut.
Companie din domeniul comercializării materialelor de construcții listată anul trecut, MAM Bricolaj înregistrează un declin de 5,16% al câștigului pretaxare EBITDA din primele 3 trimestre, la 2,02 milioane lei, de la 2,13 milioane lei în perioada similară a anului trecut.
IAR Brașov a realizat în primele 3 trimestre o cifră de afaceri netă de 226,91 milioane lei, cu 3,81% mai mică decât cea de 235,83 milioane lei din perioada similară a anului trecut. Rezultatul este negativ la T3.
Transportatorul de țiței prin conducte Conpet a realizat în primele 3 trimestre o cifră de afaceri de 351,42 milioane lei, în creștere cu 12,16% față de 313,30 milioane lei în perioada similară a anului trecut, iar câștigul pretaxare EBITDA a urcat cu 11,08%, la 95,13 milioane lei, de la 85,64 milioane lei.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2436 | -0.0052 | -0.10 % |
| 1 USD | 4.5565 | +0.0463 | +1.03 % |
| 1 GBP | 6.0676 | -0.0042 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.7073 | -0.0169 | -0.30 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro