Compania de investiții imobiliare NEPI, care fuzionează cu rivalul Rockcastle Global Real Estate, tranzacție care va crea cel mai mare jucător pe piața imobiliară din Europa Centrală și de Est (ECE), cu o valoare de piață de circa 5,6 miliarde de euro, deține în România un portofoliu de proprietăți evaluat la aproape 1,6 miliarde de euro, din care cea mai mare pondere este deținută de cele centrele comerciale – 1,26 miliarde de euro. Cel mai valoros proiect al companiei, atât din portofoliul local, cât și global, este centrul comercial Mega Mall din București, evaluat la 252 de milioane de euro.
Vânzările celor patru hipermarketuri Real pe care grupul german Metro le mai deține în România s-au situat, în anul fiscal 2015/2016, la 57 milioane euro, în creștere de la 49 milioane euro în 2014/2015, potrivit datelor din raportul grupului german Metro.
Vânzările Metro Cash&Carry România au revenit pe creștere în anul fiscal 2015/2016, respectiv octombrie 2015 - septembrie 2016, la 904 milioane euro, de la 887 milioane euro în anul anterior, în pofida închiderii magazinului din Brăila, evoluția fiind susținută de reducerile de TVA și creșterea consumului.
Compania Dedeman, cel mai mare retailer de bricolaj de pe piața autohtonă, deținut de frații Dragoș și Adrian Pavăl, va deschide miercuri, 21 decembrie, al doilea magazin la Bacău, și va ajunge la o rețea de 45 de unități.
Coffee 2 Go Romania, care deține 15 coffee spot-uri cu vânzare asistată, deschide două cafenele proprii în București, sub un nou concept - Coffee 2 Go Inside, cu spațiu amenajat pentru a bea cafeaua. Compania estimează că va deschide până la sfârșitul anului viitor alte 10 unități Coffee 2 Go –Inside în regim de franciza, în diferite orașe ale României.