Autori

Florin Rusu

Florin Rusu

Contact

Florin Rusu are 3223 articole

“Șoc termic” anunțat de autorități

România va intra în săptămâna geroasă, care va debuta vineri, cu un nivel relativ confortabil de gaze depozitate, la prima vedere, de aproape 40% din capacitatea totală, însă cu un nivel al producției interne mult mai scăzut în comparație cu anii anteriori, ca urmare a declinului natural al acesteia. Importurile sunt cele care ar trebui să compenseze scăderea volumului de gaz care va intra din perimetrele de producție în sistemul național, în vederea presurizării acestuia.

“Șoc termic” anunțat de autorități
Grafic
INFOGRAFICE Număr record de decese în decembrie. Doar 1 din 3 decese excedentare pus pe seama Covid

Mortalitatea din luna decembrie 2020 a atins un nivel istoric record, de 36.111, cu aproximativ 1.350 de decese peste cea din noiembrie. Cu toate acestea, mortalitatea în exces față de media lunară pentru decembrie a celor 9 ani precedenți, a fost mai redusă, de 12.372 decese sau de 54,5%, sub cea de 13.569 sau 64% înregistrată în noiembrie. Aproximativ o treime din numărul deceselor în exces au fost puse de autorități pe seama Covid, ceea ce înseamnă că s-a respectat regula din cele 5 luni precedente: la 1 deces pus pe seama Covid, alte 2 decese au fost cauzate suplimentar, comparativ cu anii precedenți, de măsurile anti-Covid, de limitarea accesului pacienților la servicii medicale, în special prin acte normative adoptate în perioada stării de urgență, dar și după.

INFOGRAFICE Număr record de decese în decembrie. Doar 1 din 3 decese excedentare pus pe seama Covid
Programul de ofertare a gazelor impus producătorilor ar putea conduce la o diminuare considerabilă a depozitării pentru iarna viitoare

Programul de ofertare a gazelor, prin care producătorii interni au fost obligați să scoată la licitație 40% din producție pe piețele centralizate (Gas Release Program - GRP), ar putea conduce la reducerea considerabilă a cantităților de gaze înmagazinate pentru iarna anului gazier 2021-2022, în detrimentul exporturilor, cu un important efect asupra securității energetice a României, susține un studiu al Asociației Energia Inteligentă (AEI).

Programul de ofertare a gazelor impus producătorilor ar putea conduce la o diminuare considerabilă a depozitării pentru iarna viitoare
Grafic
INFOGRAFICE Facturile la curent achitate de bucureșteni în comparație cu locuitorii altor capitale: mici - în nivel absolut, mari - raportate la puterea de cumpărare

Consumatorii casnici din România achitau în luna decembrie a anului trecut printre cele mai mici prețuri absolute la energia electrică din Europa, însă, raportate la puterea de cumpărare, acestea se numărau printre cele mai ridicate, arată un studiu al agenției de reglementare maghiare din domeniul energiei (MEKH).

INFOGRAFICE Facturile la curent achitate de bucureșteni în comparație cu locuitorii altor capitale: mici - în nivel absolut, mari - raportate la puterea de cumpărare
Liberalizare pe butuci

Spre lauda sa, într-un suprem gest de transparență, Ministerul Energiei a dezvăluit premisele de la care pornesc toate politicile sale publice, premise care ignoră cu desăvârșire piața. “Secretarul de stat Niculae Havrileț susține că dreptul la încălzire, la prețuri accesibile, ar trebui garantat fiecărui român”, postează ministerul pe pagina sa de Facebook.

Liberalizare pe butuci
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.0753 +0.0034+0.07 %
1 USD4.3117 -0.0021-0.05 %
1 GBP5.8203 -0.0048-0.08 %
1 CHF5.4267 +0.0010+0.02 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read