
Tomas Spurny, directorul Băncii Comerciale Române, spune că băncile au greșit din punct de vedere moral față de clienții persoane fizice, dar nu și legal. BCR vrea să scape de litigiile cu clienții pe clauze abuzive și a venit cu un program prin care propune scăderea ratelor la credite.
Prețurile de consum au scăzut cu 1,9% în august, față de acceași lună a anului trecut. Mărfurile alimentare au continuat să se ieftinească, după scăderea TVA din iunie, atât în termeni lunari cât și anuali.
Ai rate la bănci pe care nu le mai poți plăti? Te caută Fiscul pentru taxele neplătite? Ai conturile poprite și te paște executarea silită a locuinței? Ți-ai pierdut locul de muncă, ți-a scăzut salariul și ai intrat într-o spirală a datoriilor din care nu mai poți să ieși? S-ar putea să faci obiectul noii legi privind insolvența persoanelor fizice, tu și alte câteva sute de mii de români.
Fondul american JC Flowers s-a înțeles cu Ilie Carabulea, aflat în arest, și alți acționari mai mici pentru preluarea a 25% din capitalul social al Băncii Comerciale Carpatica. Americanii urmează să subscrie și la viitoarea majorarea de capital a băncii printr-un plasament privat și ar putea prelua controlul băncii.
Banca Comercială Carpatica a convocat Adunarea Generală a Acționarilor pentru 9 octombrie. Acționarii băncii vor vota pentru majorarea capitalului social prin intermediul unui plasament privat al fondului american JC Flowers, dacă acționarii curenți cu drept de preferință nu vor veni cu banii la timp. JC Flowers se află în proces de preluare a acțiunilor lui Ilie Carabulea.
Banca Comercială Română (BCR) oferă clienților cu credite imobiliare și celor cu garanție ipotecară reducerea dobânzilor la 4,95% pe an, timp de cinci ani. Decizia BCR vine în contextul în care banca vrea să se pună la adăpost de litigiile cu clienții pe clauze abuzive, așa cum Profit.ro scria săptămâna trecută. BCR calculează un impact de 200 de milioane de euro asupra veniturilor.
România nu a demonstrat că se poate descurca singură, iar un nou acord cu creditorii internaționali ar fi oportun, spune Daniel Dăianu, membru în Consiliul de Administrație al BNR.
Banca Comercială Română pregătește o ofertă pentru clienții cu credite luate înainte de 2010. Banca a trimis deja oferte către o parte dintre clienții cu care se află în proces, prin care propune scăderea dobânzilor și eliminarea unui comision în schimbul renunțării la litigii.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0847 | +0.0008 | +0.02 % |
| 1 USD | 4.3768 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 GBP | 5.7545 | -0.0040 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.5259 | +0.0227 | +0.41 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro